"Takie świadczenie przyznaje się jako rentę stałą, jeżeli lekarz rzeczoznawca KRUS czy komisja lekarska Kasy orzekną, że całkowita niezdolność ubezpieczonego do pracy w gospodarstwie rolnym jest trwała i nie orzeczono celowości przekwalifikowania zawodowego" – wyjaśniła dyrektor Biura Świadczeń KRUS Iwona Kaszuba.
Rentę pobierają także osoby do 30. roku życia. Według danych KRUS, świadczenie z tytułu niezdolności do pracy na koniec grudnia 2024 r. otrzymywały 343 młode osoby, a rok wcześniej było ich 331.
Od 1 marca 2025 r. renta rolnicza wynosi 1 tys. 878,91 ł; przysługuje rolnikom, którzy nie są już w stanie pracować w swoim gospodarstwie z powodu niezdolności do pracy.
Kaszuba zaznaczyła, że osoby uprawnione do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy mogą osiągać dodatkowe dochody bez utraty prawa do świadczenia - np. z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło. W pozostałych przypadkach renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy przysługuje jako renta okresowa, przyznawana na okres wskazany w orzeczeniu.
Tzw. część uzupełniająca renty może zostać zawieszona lub zmniejszona w razie osiągania przez rencistę przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, gdy przekroczy on dopuszczalne kwoty. Są one obliczane od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego przez prezesa GUS za dany kwartał kalendarzowy.
Zmiana kwot następuje w trzecim miesiącu każdego kwartału. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w czwartym kwartale 2024 r. wyniosło 8 tys. 477,21 ł.
Zawieszenie czy zmniejszenie wypłaty renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy dotyczy tylko i wyłącznie części uzupełniającej takiego świadczenia - podkreśliła szefowa Biura świadczeń KRUS.
Część składkowa reny wypłacana jest niezależnie od osiąganego przychodu. Jeśli przychody rencisty nie przekroczą 70 proc. kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (od 1 marca 2025 r. – 5 tys. 934,10 ł), świadczenie będzie nadal wypłacane w dotychczasowej wysokości. Jednak w sytuacji, gdy przychody przekroczą kwotę 5 tys. 934,10 ł, a nie przekroczą kwoty stanowiącej 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (od 1 marca to 11 tys. 20,40 ł), spowoduje to zmniejszenie części uzupełniającej świadczenia o kwotę przekroczenia, ale nie więcej niż 939,61 ł.
"W sytuacji, gdy rencista osiągnie wyższy przychód niż kwota przekraczająca 130 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to część uzupełniająca renty ulega zawieszeniu w całości" zaznaczyła dyrektor. (PAP)
awy/ pad/