62 proc. Polaków chce, by kandydaci na prezydenta ujawnili swój stan zdrowia - podał w czwartek "Super Express", powołując się na wyniki sondażu Instytutu Badań Pollster.


Instytut Badań Pollster zapytał respondentów, czy kandydaci, którzy zabiegają o głosy w wyborach, powinni opublikować raport o swoim stanie zdrowia.
"Jak się okazuje, miażdżąca większość z nas (62 proc.) chce poznać kondycję polityków. Przeciwnego zdania w sprawie raportów o zdrowiu jest 19 proc. badanych. Tyle samo ankietowanych nie ma w tej sprawie zdania" - czytamy w "Super Express".
Badanie, jak dodał dziennik, zrealizowano 15 i 16 kwietnia na próbie 1003 dorosłych Polaków.
Sondaż dla "Rz": 66,2 proc. ankietowanych jest zainteresowana kampanią wyborczą
66,2 proc. ankietowanych jest zainteresowanych kampanią wyborczą. 33,8 proc. zadeklarowało, że nie śledzi wydarzeń związanych z trwającym wyścigiem prezydenckim lub ogląda je od czasu do czasu – wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Jego wyniki opublikowano w czwartkowym wydaniu dziennika.
"Zdecydowanie zainteresowani politycznym wydarzeniami poprzedzającymi kampanię wyborczą są wyborcy opozycji – PiS i Konfederacji (39 proc.), a w mniejszym stopniu partii rządzących – Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi, Lewicy (30 proc.). Przedwyborczą kampanią śledzą najbardziej mieszkańcy małych miejscowości, do 50 tys. (46 proc.) i wyborcy powyżej 70. roku życia (63 proc.). Kampania bardziej interesuje kobiety (69 proc.) niż mężczyzn (63 proc.)" – czytamy.
"Polacy interesują się polityką. Odnaleźliśmy się w systemie partyjnym, a wybór jest duży" – powiedział "Rz" politolog prof. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego. Zdaniem eksperta Polacy uprawieni do głosowania w większości pójdą na wybory, gdyż "angażują się politycznie" czemu nawet nie przeszkodziła śmierć papieża, święta, majówka czy wiosenna pogoda.
"Wydarzenia związane ze śmiercią papieża nie będą miały znaczenia na kampanię wyborczą, a tym bardziej wynik tych wyborów. Polska się laicyzuje" – zwraca uwagę prof. Chwedoruk.
Sondaż przeprowadzono 17 i 18 kwietnia metodą CATI na 1069-osobowej grupie respondentów.
dap/ ktl/
nno/ ktl/