Dz

REKLAMA
PIT

Co zamiast Izery w Jaworznie? ElectroMobility Poland przedstawiło plan na hub

2025-04-08 19:52, akt.2025-04-08 20:29
publikacja
2025-04-08 19:52
aktualizacja
2025-04-08 20:29

Spółka ElectroMobility Poland (EMP), która miała budować w Jaworznie (Śląskie) fabrykę polskiego samochodu elektrycznego Izera ogłosiła, że zamierza realizować "szerzej zakrojoną wizję nowoczesnego hubu produkcyjno-rozwojowego".

Co zamiast Izery w Jaworznie? ElectroMobility Poland przedstawiło plan na hub
Co zamiast Izery w Jaworznie? ElectroMobility Poland przedstawiło plan na hub
fot. Robert Neumann / /󰿸鱫

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie spółki, głównym celem jest uruchomienie produkcji europejskiej marki samochodów we współpracy z globalnym partnerem oraz stworzenie rynkowego podmiotu z centralą zlokalizowaną w Polsce.

EMP napisała, że będzie to "zmodyfikowana wizja projektu", w której spółka wraz globalnym partnerem będzie współtworzyła europejską markę samochodów. Samochody mają być produkowane w fabryce w Jaworznie, a centrala firmy zlokalizowana ma być w Polsce. Wokół inwestycji miałyby powstawać przedsięwzięcia, jak centrum innowacji, lokalny łańcuch dostaw oraz jednostki badawczo-rozwojowe - tworzące razem hub produkcyjno - rozwojowy.

Spółka podkreśliła, że jej przedsięwzięcie w nowej formule wpisuje się w koncepcję proaktywnej polityki przemysłowej państw, a także w założenia rządowej strategii inwestycyjnej „650 mld+” dotyczącej transformacji energetyczną i technologiczną kraju.

Według EMP dzięki inwestycji w Jaworznie powstanie lokalny łańcuch dostaw obejmujący do 80 proc. wartości komponentów samochodu, a w regionie zostanie utworzonych 20–30 tys. miejsc pracy, z czego ok. 1 tys. w obszarze B+R. Wzrosnąć ma też zdolność polskich firm do awansu w globalnych łańcuchach wartości.

Jako źródła fiaska Izery EMP wskazała opóźnienia powodowane brakiem stabilnego finansowania. Według poprzednich założeń środki z KPO pod kątem projektu miały trafić do spółki na początku 2023 r. Ich brak do końca 2023 r. spowodował zerwanie ciągłości projektowej i konieczność aktualizacji niemal wszystkich założeń.

W tekście prezesa EMP Tomasza Kędzierskiego opublikowanym na stronie EMP ocenił on, że projekt Izery był realizowany w tempie odpowiadającym standardom branżowym tylko przez rok – od podpisania umowy z Geely w ramach partnerstwa technologicznego do zakończenia fazy przygotowawczej w listopadzie 2023 r.

EMP oceniła, że jej nowa koncepcja zakłada współodpowiedzialność strategicznego partnera. "Zamiast samodzielnie rozwijać od podstaw markę samochodów, EMP będzie działać jako współinwestor i koordynator wspólnych przedsięwzięć. Ma to minimalizować ryzyka rynkowe" - wyjaśniła spółka.

Podała, że przygotowuje się obecnie do złożenia wniosku o finansowanie projektu w ramach KPO. Trwają też rozmowy z potencjalnymi partnerami EMP, którzy mogliby uczestniczyć w projekcie. Spółka sygnalizuje ponadto, że jej projekt w nowej formule może objąć nie tylko motoryzację, ale też energetykę i cyfrowe usługi mobilności.

Projekt Izery firmował poprzedni rząd, tworząc pod tym kątem spółkę ElectroMobility Poland (EMP). Spółka pod koniec 2023 r. została pierwszym właścicielem działki o powierzchni 117 ha na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego (JOG), który jest wspólnym projektem miasta i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Teren JOG to ok. 300 ha głównie poprzemysłowych gruntów w rejonie ul. Wojska Polskiego, w pobliżu węzła drogi ekspresowej S1 i bocznicy kolejowej. Planowana pierwotnie w tym miejscu fabryka samochodów elektrycznych miała zająć ok. 120 ha. Na terenie JOG powstaje system kanalizacji i projektowana jest budowa zamówionego układu drogowego.

Zgodnie z wcześniejszymi umowami, KSSE z ramienia miasta zajmuje się przygotowywaniem inwestycji na terenie JOG. Obszar jest rozwijany zgodnie ze specustawą, na podstawie której m.in. Lasy Państwowe i samorząd Jaworzna wymieniły grunty. Dotąd teren wylesiono, zabezpieczono środki na jego uzbrojenie, ruszyły związane z tym prace.

Z końcem listopada ub. roku minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski poinformował, że projekt EMP, prowadzony wcześniej we współpracy m.in. z chińskim partnerem technologicznym, nie jest kontynuowany - trwają natomiast rozmowy ze stroną chińską o klastrze elektromobilności.

Minister wskazał wówczas, że aby pozostać wiarygodnym partnerem dla strony chińskiej, przygotowano rozwiązanie prawne, umożliwiające przekazanie na projekt klastra środków pożyczkowych z KPO, który zasiliłyby kapitał EMP.

W maju ub. roku prezydent Jaworzna wydał pozwolenie na budowę fabryki Izery na terenie JOG. Wcześniej EMP wybrała generalnego wykonawcę fabryki. Strony podpisały list intencyjny warunkujący podpisanie umowy uzyskaniem przez EMP zgód korporacyjnych. Obecny rząd dotąd ich nie udzielił.

Spółka EMP powstała w 2016 r. pod kątem budowy polskiej marki samochodów elektrycznych Izera. Spółkę założyły: PGE, Energa, Enea oraz Tauron (po 25 proc. udziałów). W styczniu 2023 r. Skarb Państwa objął akcje nowej emisji i odtąd ma 90,8 proc. akcji (spółki energetyczne po 2,3 proc.). Kapitał zakładowy wynosi 534,7 mln zł.(PAP)

mtb/ drag/

Źół:PAP
Tematy
Advertisement

dzԳٲ(10)

dodaj komentarz
endes
Zamiast Izery paka dla wszystkich, którzy przepaliła miliardy podatnika!!!
ahmed777
No co zamiast ? Coś się wymyśli żeby wyciągnąć kolejne mld
dreustachy
powiedzą "trzeba o tym dyskutować" i będą to robić, tylko to.
dreustachy
Zamiast rodzimej marki szykują nam "klajster". Propagandowy plaster, bełkot.
mesten
Rodzinna marka? To była od poczatku mrzonka dla nieopdrowinietego wyborcy.
zoomek
To żenujące że nie mamy własnej marki i nie produkujemy od a do z.
mesten
To trzebabyło zrobic jakies 100 lat temu.
polonu
jeszcze trochę lasu zostało wyciąć to ,
salad77
najlepiej centrum integracji, z apartamentami, basenami, siłownią i dyskoteką, Niemcy chętnie na to pożyczą pieniądze

ʴǷɾąԱ: ٰdzDzԴść

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki