厂辫贸艂办颈 z WIG20 przeka偶膮 rekordow膮 sum臋 dywidend akcjonariuszom w 2024 r. Kilka z nich ze swoimi wyp艂atami trafi艂o do zestawienia najwi臋kszych nominalnych dywidend w historii GPW. Wa偶膮 si臋 losy jeszcze kilku, ale ju偶 teraz wida膰, 偶e suma wyp艂at przekroczy 20 mld z艂 i b臋dzie najwi臋ksza w historii. 聽


Raporty roczne sp贸艂ek z WIG20 przekazane, a dywidendowe rekomendacje wi臋kszo艣ci zarz膮d贸w ju偶 og艂oszone. Cze艣膰 sp贸艂ek za chwil臋 zrobi przelewy jak Pekao, tegorocznych lider (p贸ki co) w transferowaniu zysk贸w do akcjonariuszy pod wzgl臋dem nominalnych kwot. Miliardy z dywidend p艂yn膮 szerokim strumieniem, bo i zyski by艂y rekordowe, zw艂aszcza sektora bankowego.
Pekao pokaza艂 a偶聽6,57 mld z艂 zysku. Najwi臋cej w historii zaraportowa艂y tak偶e PKO BP (5,5 mld z艂), Santander聽(4,8 mld z艂) i聽Alior (2 mld z艂).聽Do艂膮czy艂y inne sp贸艂ki jak Kruk (1 mld z艂 zysku), Budimex (738 mln z艂)听肠锄测 PZU (5,77 mld z艂).听
足智彩赛果
Za rekordowymi wynikami posz艂y najwi臋ksze w historii dywidendy. Pekao 10 maja przeleje akcjonariuszom 19,20 z艂 na akcj臋 (brutto), czyli w sumie 5,04 mld z艂. Santander prawo do 44,63 z艂 na akcj臋 ustali 16 maja, a do inwestor贸w 23 maja pow臋druje w sumie 4,56 mld z艂 dywidendy. Blisko 580 mln z艂, czyli 4,42 z艂 na akcj臋 w dniu 24 maja wyp艂aci pierwszy raz w historii Alior. Najwi臋cej w historii akcjonariuszom przeleje tak偶e Kruk, Budimex i LPP.听聽
Czekamy na to, co zrobi PKO, bo zarz膮d zasugerowa艂 3,2 mld z艂 dywidendy, ale jest jeszcze kwota niepodzielonego zysku z lat ubieg艂ych, czyli 10,8 mld z艂. Inne banki ju偶 w tym roku korzysta艂y z cz臋艣ci zatrzymanych zysk贸w, wi臋c transfer z PKO nie by艂by nadzwyczajny. Na ostatniej konferencji prasowej pada艂y nawet s艂owa o "utylizacji nadwy偶ki kapita艂owej".听
Ponadto przypomnijmy, 偶e w tym roku PKO wyp艂aci艂 ju偶 zaliczk臋 na poczet dywidendy w kwocie 1,6 mld z艂. Wszystko razem mo偶e sk艂ada膰 si臋 na najwi臋ksz膮 w historii dywidend臋 wyp艂acon膮 w jednym roku przez polsk膮 sp贸艂k臋 notowan膮 na GPW.
Do tej pory najwi臋cej w historii wyp艂aci艂 Orlen, kt贸ry w 2023 r. za zysk z 2022 r. przela艂 akcjonariuszom 6,4 mld z艂. Tegoroczne wyp艂aty sprawi膮, 偶e zestawienie najwi臋kszych nominalnych dywidend w historii ulegnie solidnemu przetasowaniu. Do czo艂owej 10. ju偶 do艂膮czy艂y Santander i Pekao oraz jeszcze raz Orlen, kt贸ry ma wyp艂aci膰 w tym roku 4,18 mld z艂 dywidendy.


Ponadto do tego zestawiania 艂apie si臋 jeszcze ING z mWIG40, kt贸ry ju偶 wyp艂aci艂 akcjonariuszom 4,33 mld z艂. Wszystko mo偶e si臋 zmieni膰 kiedy poznamy ostateczn膮 kwot臋 dywidendy od PKO oraz PZU. Ubezpieczeniowy gigant zarobi艂 dla akcjonariuszy w 2023 r. najwi臋cej w historii, a聽jego polityka dywidendowa zak艂ada wyp艂at臋 nawet 100 proc.聽zysku, nie m贸wi膮c o potencjale z zatrzymanych zysk贸w z lat ubieg艂ych.
Na sumy tej wielko艣ci nie ma co liczy膰 od innych sp贸艂ek z WIG20, kt贸re jeszcze nie okre艣li艂y si臋 co do podzia艂u zysku za 2023 r., a od kt贸rych wyp艂at mniej lub bardziej mo偶na si臋 spodziewa膰. Mowa tu przede wszystkim o JSW i Cyfrowym Polsacie. Okre艣li艂 si臋 ju偶 zarz膮d KGHM. Miedziowy gigant, mimo 偶e zaliczy艂 ksi臋gow膮 strat臋 przez spory odpis, zarekomendowa艂 300 mln z艂 dywidendy, czyli 1,5 z艂 na akcj臋.
Na dywidend臋 mocno licz膮 inwestuj膮cy w JSW. Po wielu latach posuchy oraz zawodzie, jakim by艂 brak wyp艂aty w ubieg艂ym roku聽za rekordowy zysk w 2022 r., inwestorzy chc膮 po raz pierwszy od 2019 r. otrzyma膰 wyp艂at臋 od sp贸艂ki. P贸ki co, rekomendacji zarz膮du聽nie ma, a do rozwi膮zania jest tak偶e kwestia 偶膮da艅 podwy偶ki przez pracownik贸w.
Zaw贸d w ubieg艂ym roku sprawi艂 Cyfrowy Polsat, kt贸ry rok termu nie wyp艂aci艂 dywidendy, po tym jak dzieli艂 si臋 zyskiem przez cztery wcze艣niejsze lata z rz臋du. W 2023 r. zysk netto zaliczy艂 jednak gigantyczne obsuni臋cie o 69% rdr. do niespe艂na 279 mln z艂, co karze raczej my艣le膰 o symbolicznej wyp艂acie, je艣li ju偶.听Nie ma jeszcze plan贸w, co do dywidendy na ten rok.
Gdyby wspomniane trzy (PZU, JSW, Cyfrowy) przedsi臋biorstwa zdecydowa艂y si臋 dzieli膰 zyskiem z akcjonariuszami, liczba sp贸艂ek z WIG20 wyp艂acaj膮ca dywidend臋 si臋gn臋艂aby 15 firm. Na ten moment wyp艂aty og艂osi艂o 12 sp贸艂ek, czyli o jedn膮 wi臋cej ni偶 w roku ubieg艂ym, kiedy wyp艂acono 15 mld z艂. W tym roku og艂oszono ju偶 dywidendy, kt贸rych 艂膮czna suma przekracza 19,91 mld z艂.
To ju偶 teraz historyczny rekord, patrz膮c na dotychczasowe wyp艂aty sp贸艂ek z WIG20. Do tej pory najwi臋cej wyp艂acono za 2010 r. (wyp艂ata w 2012 r.), kiedy suma dywidend wynios艂a 18,83 mld z艂. Rok p贸藕niej by艂o to niewiele mniej, bo 18,2 mld z艂. Prawdziwe dywidendowe za艂amanie dotyczy艂o wyp艂at za 2019 r. Decyzje na temat podzia艂u zysku przypad艂y na pe艂ny niepewno艣ci rok 2020 naznaczony pandemi膮 COVID-19. 聽


Granica 20 mld z艂 zostanie z pewno艣ci膮 przekroczona, bo podliczone wyp艂aty nie uwzgl臋dniaj膮 dywidendy od PKO, kt贸ra jak wskazano, mo偶e wynie艣膰 nawet kilka miliard贸w z艂otych. Z drugiej strony zapewne nie b臋dzie dywidendy od Allegro, Dino, Pepco oraz PGE i mBanku. Pierwsze trzy sp贸艂ki jeszcze nigdy nie jej wyp艂aci艂y, a dwie kolejne nie robi膮 tego ju偶 od odpowiednio 8 i 6 lat.
Z p艂ac膮cych CD Projekt przeleje 100 mln z艂, KGHM 300 mln z艂, dalej Kruk 348 mln z艂, K臋ty 539 mln z艂 i Alior 577 mln z艂. Poni偶ej 1 miliarda z艂otych wyp艂ac膮 jeszcze Orange (630 mln z艂) i Budimex (911 mln z艂). LPP przeka偶e akcjonariuszom 1,13 mld z艂. PKO wyp艂aci艂o w lutym 1,6 mld z艂. Pozosta艂e og艂oszone kwoty od Orlenu, Santandera i Pekao to ju偶 wielomiliardowe wyp艂aty, zaliczaj膮ce si臋 do najwi臋kszych w historii GPW.
Dywidendowe menu serwowane przez sp贸艂ki z WIG20 jest w tym roku wyj膮tkowo obfite, zw艂aszcza 偶e wyp艂aty s膮 przygotowywane nie tylko z zysk贸w za 2023 r., ale przynajmniej w kilku przypadkach z zatrzymanych zysk贸w z lat ubieg艂ych.听Trendy dotycz膮ce skumulowanych dywidend sp贸艂ek z WIG20 oraz mWIG40 i sWIG80聽mo偶na 艣ledzi膰 za pomoc膮聽przygotowywanych przez GPW Benchmark indeks贸w WIG20dvp, mWIG40dvp u sWIG80dvp.听Przy okazji warto zajrze膰 do artyku艂u聽"Inwestowanie dywidendowe. Poradnik dla pocz膮tkuj膮cych", aby zapozna膰 si臋 z najwa偶niejszymi kwestiami wa偶nymi dla inwestor贸w.听
Micha艂 Kubicki聽