Dz

REKLAMA
PIT

KNF: ustawa frankowa może przyspieszyć tempo zawiązywania rezerw przez banki

2025-01-30 12:02
publikacja
2025-01-30 12:02

Zaproponowana przez rząd tzw. ustawa frankowa może wpłynąć na pewne przyspieszenie tempa zawiązywania rezerw przez banki, ale sektor bankowy ma duże nadwyżki kapitałowe i jest sobie w stanie z taką sytuacją poradzić - ocenia przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski.

KNF: ustawa frankowa może przyspieszyć tempo zawiązywania rezerw przez banki
KNF: ustawa frankowa może przyspieszyć tempo zawiązywania rezerw przez banki
fot. Below the Sky / /ܳٳٱٴdz

"Oceniamy, że zaproponowana +ustawa frankowa+ może wpłynąć na pewne przyspieszenie tempa zawiązywania rezerw na ryzyko prawne przez banki. Jeżeli rząd decyduje się na rozwiązania przyspieszające spory sądowe, to zmniejsza się atrakcyjność ugód dla klientów i większa część z nich będzie skłonna złożyć pozew. Niemniej jednak sektor bankowy ma duże nadwyżki kapitałowe i jest sobie w stanie z taką sytuacją poradzić" - powiedział Jastrzębski PAP Biznes w kuluarach Europejskiego Kongresu Finansowego w Warszawie.

"Pozytywnym efektem tej ustawy z punktu widzenia sektora bankowego może być uproszczenie procedur sądowych, co może zmniejszyć koszty prawne banków, a także może ograniczyć koszty ponoszone przez banki w związku z wypłatą odsetek od rat spłacanych ponad kapitał" - dodał.

Projekt tzw. ustawy frankowej trafił do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Przyjęcie ustawy przez rząd planowane jest na drugi kwartał tego roku.

Nowe przepisy mają uprościć i przyspieszyć postępowania w sprawach frankowych, a przez to odciążyć sądy i doprowadzić do skrócenia czasu postępowań również w innych rodzajach spraw.

Ministerstwo Sprawiedliwości zakłada, że ustawa wejdzie w życie w 2025 roku, a vacatio legis wynosić ma 14 dni.

Zgodnie z projektem, konsumenci pozywający banki nie będą musieli składać wniosków o zabezpieczenie m.in. w postaci zawieszenia spłaty rat – wstrzymanie płatności rat będzie następowało z mocy prawa.

Planowane jest także między innymi rozszerzenie możliwości orzekania na posiedzeniu niejawnym zarówno w pierwszej, jak i w drugiej instancji, a także umożliwienie zgłoszenia wniosku o rozliczenie roszczenia wzajemnego w jednym postępowaniu sądowym.

Projekt ustawy wprowadza także zachęty do zawierania ugód poza sądem, w tym korzyści fiskalne dla stron rezygnujących z dalszego prowadzenia sporu sądowego.

Rafał Tuszyński (PAP Biznes)

tus/ asa/ mmu/

Źół:PAP
Tematy
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!
Z kartą Simplicity od CitiBanku możesz zgarnąć odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!

dzԳٲ(0)

dodaj komentarz

ʴǷɾąԱ: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki