

Jeszcze w 2023 r. ministerstwo rozwoju ma udostępnić bezpłatne projekty domów bez pozwoleń nawet o powierzchni 180 mkw. – zapowiedział minister Waldemar Buda. Jak jednak twierdzą przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej, brak nadzoru może skutkować koniecznością rozbiórki części zbudowanych w ten sposób domów.
Bezpłatne projekty mają dotyczyć domów o powierzchni 120, 150 i 180 mkw. Domy w oparciu o rządowe projekty będzie można budować bez pozwoleń, jedynie w oparciu o zgłoszenie, co z kolei mają umożliwić przegłosowane w ubiegłym tygodniu przez Sejm zmiany w prawie budowlanym.

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."
Pobierz kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."
Chcesz sprawdzić, jaka będzie rata po dopłacie? Zastanawiasz się, na jaką kwotę kredytu będzie Cię stać? Chcesz dowiedzieć się, jak długość okresu spłaty wpłynie na raty? Pobierz kalkulator, który wyliczy szacunkowy harmonogram kredytu z dofinansowaniem - "pełną" ratę i ratę po dopłacie.
Pobierz poradnik zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na sklep@bankier.pl
Zgodnie z nimi, bez pozwolenia, a jedynie w oparciu o zgłoszenie, będzie można budować domy o powierzchni powyżej 70 mkw., o ile będą miały maksymalnie dwie kondygnacje. Dodatkowo, budowany w ten sposób dom będzie musiał powstać wyłącznie w celu „zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora”.
Jak twierdzi dr Agnieszka Grabowska-Toś, ekspertka Komitetu ds. ܳdzś Krajowej Izby Gospodarczej, cytowana przez „Rzeczpospolitą”, rozszerzenie uprawnień i brak nadzoru nad budową domów powyżej 70 mkw. może w niektórych przypadkach skutkować przymusowymi rozbiórkami już postawionych budynków, które mogą zostać zbudowane niezgodnie z przepisami prawa budowlanego, wbrew zasadom planowania przestrzennego lub na obszarach krajobrazu chronionego.
MKZ