W budowlance w kwietniu przewa偶a pesymizm, ale mniejszy ni偶 we wcze艣niejszych badaniach - wynika z badania GUS.


"Diagnozy w zakresie portfela zam贸wie艅, produkcji budowlano-monta偶owej na rynku krajowym oraz sytuacji finansowej s膮 mniej pesymistyczne od formu艂owanych przed miesi膮cem. Prognozy dotycz膮ce portfela zam贸wie艅 i produkcji budowlano-monta偶owej s膮 niekorzystne, podobne jak w marcu" - napisano.
GUS podaje, 偶e przewidywania zwi膮zane z sytuacj膮 finansow膮 s膮 pesymistyczne, cho膰 nieco lepsze ni偶 przed miesi膮cem.
Z badania wynika, 偶e dyrektorzy firm budowlanych prognozuj膮 ograniczenie zatrudnienia, podobne jak w marcu. Przewidywany jest wzrost cen rob贸t budowlano-monta偶owych, na poziomie sygnalizowanym w ubieg艂ym miesi膮cu.
GUS podaje, 偶e przedsi臋biorstwa zg艂aszaj膮ce bariery, najcz臋艣ciej wskazuj膮 na trudno艣ci zwi膮zane z kosztami zatrudnienia (69,4 proc. w kwietniu, 71,6 pro. w analogicznym miesi膮cu 2024 r.).
Wed艂ug GUS, w skali roku wzros艂o najbardziej znaczenie trudno艣ci wynikaj膮cych ze zbyt du偶ej konkurencji na rynku (z 24,9 proc. do 28,5 proc.) oraz niedostatecznego popytu (z 20,9 proc. do 24,1 proc.), a spad艂o 鈥� uci膮偶liwo艣ci zwi膮zanych z kosztami materia艂贸w (z 50,4 proc. do 45,5 proc.), wysokimi obci膮偶eniami na rzecz bud偶etu (z 54,0 proc. do 50,2 proc.) oraz niejasnymi, niesp贸jnymi i niestabilnymi przepisami prawnymi (z 35,7 proc. do 31,9 proc.). (PAP Biznes)
map/ asa/