Dz

Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

Poczta Polska ściga za brak abonamentu RTV. 40 tys. wniosków do urzędów skarbowych

Blisko 40 proc. postępowań egzekucyjnych w związku z nieopłaconym abonamentem RTV wszczęto w ciągu pierwszy trzech kwartałów 2022 r. – informuje serwis . Abonament nadal płaci niewielu, bo jedynie 680 tys. zobligowanych do tego podmiotów, w tym gospodarstw domowych.

fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Od początku roku do końca września Poczta Polska wystawiła 39 765 tytułów wykonawczych w związku z nieopłaconym abonamentem – o blisko 10 proc. mniej niż przed rokiem (43 917). Przyłapanym na nieuiszczeniu tej opłaty grozi kara w wysokości 30-krotności miesięcznej stawki. W przypadku abonamentu płaconego za odbiornik radiowy będzie to więc 225 ł, a dla tych, którzy nie opłacili abonament za telewizor 735 ł. Dodatkowo będą musieli uiścić zaległe składki.

reklama

Przypomnijmy, że jeszcze do końca 2022 r. opłata za posiadanie telewizora wynosi 24,50 ł miesięcznie, a radia 7,50 ł/m-c. Od przysłego roku stawki wzrosną odpowiednio do 27,30 ł oraz 8,70 ł. W związku z tym wyższe będą także kary, które wyniosą maksymalnie: 819 ł i 261 ł.

Jak donosi serwis wirtualnemedia.pl, wystawione w tym roku przez kontrolerów Poczty Polskiej tytuły wykonawcze dotyczą głównie tych posiadaczy telewizorów, którzy w przesłości opłacali abonament, lecz w pewnym momencie przestali uiszczać daninę.

Zgodnie z oceną, cytowanej przez „Wirtualne Media” kancelarii prawnej Media, kontrolerów Poczty Polskiej nie trzeba wpuszczać do domu. Mają oni także związane ręce w przypadku radioodbiorników zainstalowanych w samochodach. Niemożliwe jest bowiem ukaranie właściciela auta jedynie na podstawie wykonanego zdjęcia radia przez szybę auta.

Jeśli jednak kontrolerzy Poczty Polskiej stwierdzą posiadanie telewizora lub radia i brak opłacenia abonamentu, taka osoba otrzyma listowne upomnienie. Jeśli mimo to nie uiści daniny, Poczta Polska wystawi tytuł wykonawczy i skieruje sprawę do miejscowego urzędu skarbowego, który będzie mógł zająć należność.

Nie wszyscy jednak muszą płacić abonament. Z daniny zwolnione są osoby, które ukończyły 75 lat, zostały zaliczone do pierwszej grupy inwalidzkiej oraz co najmniej 60-latkowie, których emerytura nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia. Dodatkowo opłaty nie uiszczają również wojskowi, inwalidzi wojenni oraz osoby represjonowane w okresie PRL.

Produkty finansowe
Produkt
Kwota
ł
Okres
ę

Przypomnijmy, że w 2023 r. na konta Telewizji Polskiej i Polskiego Radia trafią przelewy opiewające na, bagatela, 1 mld 995 mln ł z tytułu rekompensaty za zwolnienia z abonamentu. Z kolei wiosną do Senatu wpłynął projekt ustawy mającej zlikwidować abonament RTV.

MKZ

Źół: Dz
ǷɾąԱ
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty