Do ko艅ca tego roku wynagrodzenia b臋d膮 ros艂y o 6-8 proc. - prognozuj膮 ekonomi艣ci PKO BP w komentarzu do wtorkowych danych GUS. Dodali, 偶e w marcowych danych dostrzegaj膮 oznaki, kt贸re mog膮 by膰 jednym z wa偶nych argument贸w za obni偶k膮 st贸p procentowych w maju.


Przeci臋tne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsi臋biorstw w marcu 2025 r. wynios艂o 9055,92 z艂, co oznacza wzrost o 7,7 proc. rdr. Zatrudnienie w tym sektorze spad艂o o 0,9 proc. rdr - poda艂 we wtorek G艂贸wny Urz膮d Statystyczny.
"Chocia偶 w kolejnych miesi膮cach dynamika wynagrodze艅 mo偶e porusza膰 si臋 lekko wyboist膮 艣cie偶k膮, spodziewamy si臋, 偶e do ko艅ca roku pozostanie jednocyfrowa, w przedziale 6-8 proc." - ocenili w komentarzu ekonomi艣ci PKO Banku Polskiego. Dodali, 偶e od listopada 2024 r. roczna dynamika p艂ac systematycznie spowalnia.
Ekonomi艣ci wskazali, 偶e w marcu br. najwy偶szy poziom oraz najszybszy wzrost wynagrodze艅 dotyczy艂 sekcji informacja i komunikacja, czyli w du偶ej mierze bran偶y IT. Przeci臋tne wynagrodzenie wynios艂o tam 16 tys. 719 z艂 i 66 groszy brutto, co oznacza艂o wzrost to 17,8 proc. rdr. Dodali, 偶e ponadprzeci臋tne wzrosty obejmowa艂y r贸wnie偶 administrowanie, dzia艂alno艣膰 zwi膮zan膮 z rekreacj膮 i kultur膮 i transport.
Wyra藕nie poni偶ej 艣redniej kszta艂towa艂a si臋 za to po raz pierwszy od blisko dw贸ch lat dynamika p艂ac w zakwaterowaniu i gastronomii, co zdaniem ekonomist贸w mo偶e by膰 dowodem normalizacji proces贸w p艂acowych i malej膮cego znaczenia czynnik贸w regulacyjnych - przede wszystkim p艂acy minimalnej - w kszta艂towaniu p艂ac. Autorzy komentarza zaznaczyli, 偶e w 2024 r. wynagrodzenia w tej bran偶y ros艂y wyra藕nie szybciej ni偶 w informacji i komunikacji.
Ekonomi艣ci banku zwr贸cili uwag臋, 偶e w marcu br. przeci臋tne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsi臋biorstw po raz pierwszy w historii przekroczy艂o poziom 9 tys. z艂.
"Ryzyka zwi膮zane z kszta艂towaniem si臋 presji p艂acowej by艂y wielokrotnie wymieniane w argumentacji Rady (Rady Polityki Pieni臋偶nej - PAP) za utrzymywaniem restrykcyjnej polityki pieni臋偶nej. W danych za marzec dostrzegamy oznaki trwa艂ej normalizacji proces贸w p艂acowych, przy s艂abym popycie na prac臋, co mo偶e stanowi膰 jeden z wa偶nych argument贸w wspieraj膮cych decyzj臋 RPP o obni偶ce st贸p procentowych ju偶 w maju" - wskazali.
Zwr贸cili te偶 uwag臋, 偶e w uj臋ciu miesi臋cznym liczba etat贸w zosta艂a zredukowana o 8 tys., co na razie wpisuje si臋 w krajobraz ograniczonego popytu na prac臋. Wskazali, 偶e roczne spadki zatrudnienia by艂y kontynuowane w kluczowych bran偶ach o najwi臋kszym udziale w zatrudnieniu og贸艂em - m.in. w przetw贸rstwie, handlu, transporcie i budownictwie - odpowiednio o 0,6 proc., 2,1 proc., 2 proc. i 0,3 proc. rdr. Liczba etat贸w w uj臋ciu rocznym ros艂a natomiast m.in. w obs艂udze rynku nieruchomo艣ci oraz zakwaterowaniu i gastronomii - odpowiednio o 3,2 proc. i 2,1 proc. rdr. (PAP)
bpk/ pad/