Wsp贸艂dzielenie infrastruktury powinno by膰 dominuj膮cym trendem w najbli偶szych latach w sektorze telekomunikacyjnym w Polsce - wynika z wypowiedzi przedstawicieli bran偶y podczas panelu "Inwestycje w telekomunikacji " w ramach 15 Forum Ekonomicznego Time.


"Wsp贸艂dzielenie infrastruktury to jest kierunek, kt贸ry w najbli偶szych 5-latach zdominuje polski rynek telekomunikacyjny. (...) Ostatni raz rozmawiali艣my o tym, 偶eby kupowa膰 ma艂ych graczy, zamiast budowa膰 sie膰 (FTTH - Fiber To The Home), bo to si臋 bardziej op艂aca艂o. Proces konsolidacji b臋dzie si臋 dalej powoli toczy艂, ale ten moment powoli mija. Dzisiaj jeste艣my w 艣wiecie wsp贸艂dzielenia, 偶eby obni偶a膰 koszty. To si臋 ju偶 dzieje w infrastrukturze fixed powoli, wszyscy operatorzy s膮 otwarci. Nie musimy robi膰 jednej wielkiej wsp贸lnej sp贸艂ki, ka偶dy mo偶e zrobi膰 swoj膮 sp贸艂k臋 i przygotowa膰 umowy, w kt贸rych b臋dziemy si臋 t膮 infrastruktur膮 wymienia膰. My艣l臋, 偶e tu b臋dziemy mieli sukces i dzi臋ki temu coraz wi臋cej dom贸w b臋dzie mia艂o 艣wiat艂ow贸d" - powiedzia艂 Wojciech Pytel, cz艂onek rady nadzorczej Polkomtela.
"Je艣li chodzi o infrastruktur臋 mobiln膮, to jest troch臋 trudniej. Mamy 4 najwi臋kszych operator贸w, ale m贸wimy o dw贸ch sieciach, bo T-Mobile z Orange eksploatuje jedn膮 fizyczn膮 sie膰. My rozmawiali艣my z Play-em lata ca艂e, ale ka偶dy ci膮gn膮艂 t臋 +ko艂derk臋+ w swoj膮 stron臋 i nie porozumieli艣my si臋. Przyjecha艂 Hiszpan (Cellnex - przyp. PAP) i nas pogodzi艂. Powoli ten model zaczyna si臋 realizowa膰 w Polsce, 偶e b臋dziemy mieli fizycznie 2 sieci, bo wed艂ug mnie tak naprawd臋 w ci膮gu 3 lat do tego dojdziemy" - doda艂.
Zdaniem cz艂onka rady nadzorczej Polkomtela, w d艂u偶szej perspektywie dojdzie na rynku polskim do wsp贸艂dzielenia cz臋stotliwo艣ci.
"Dzisiaj mamy model, 偶e ka偶dy trzyma swoje cz臋stotliwo艣ci, jak +ordery przy piersi+ i nie chce si臋 dzieli膰. Przez najbli偶sze 5 lat nie widz臋 mo偶liwo艣ci zmiany tego modelu. W przysz艂o艣ci b臋dziemy r贸wnie偶 m贸wili o tym modelu, 偶eby艣my wsp贸艂dzielili cz臋stotliwo艣ci, czyli weszli w totaln膮 wsp贸艂dzielon膮 perspektyw臋. Na ko艅cu w 2030 plus klient ko艅cowy nie b臋dzie wiedzia艂, czego u偶ywa" - podkre艣li艂.
Orange Polska ma oko艂o 6.000 w艂asnych stacji bazowych. Dzi臋ki wsp贸艂pracy z T-Mobile w zakresie wsp贸艂dzielenia sieci, w ramach sp贸艂ki NetWorks, klienci obu firm mog膮 korzysta膰 z 12.000 stacji.
W kwietniu 2021 roku Cellnex za 800 mln euro kupi艂 60 proc. sp贸艂ki wie偶owej, kt贸ra zarz膮dza pasywn膮 infrastruktur膮 telekomunikacyjn膮 Play, obejmuj膮c膮 oko艂o 7.000 stacji bazowych.
Z kolei w lipcu 2021 roku Cyfrowy Polsat i Polkomtel sprzeda艂 pakiet 99,99 proc. udzia艂贸w sp贸艂ki Polkomtel Infrastruktura Cellneksowi za ok. 7,1 mld z艂. Transakcja obejmowa艂a pasywne i aktywne warstwy mobilnej infrastruktury Grupy Polsat Plus, na kt贸re sk艂ada si臋 oko艂o 7 tys. lokalizacji oraz oko艂o 37 tys. r贸偶nych system贸w on-air, a tak偶e sie膰 transmisyjna.
"Inwestowanie w infrastruktur臋 w Polsce jest trudniejsze ni偶 na innych rynkach europejskich. Sam fakt, 偶e mamy inflacj臋, niskie ARPU, to ogranicza op艂acalno艣膰 operator贸w. To jest bardzo trudne 艣rodowisko, w kt贸rym nale偶a艂oby zsynchronizowa膰 realizacj臋 rozwoju infrastruktury. (...) Jeste艣my neutralnym dostawcom infrastruktury, chcemy u艂atwi膰 i w tani oraz w bardziej 艣rodowiskowo przyjazny spos贸b, wsp贸艂dzieli膰 infrastruktur臋. Po dw贸ch latach okazuje si臋, 偶e warunki ekonomiczne doprowadzi艂y do tego, 偶e jest jeszcze trudniej, finansowanie jest dro偶sze, przychody od operator贸w nie wzrastaj膮 tak, jak by艣my chcieli. Tak偶e 艣rodowisko sta艂o si臋 trudniejsze dla nas wszystkich" - oceni艂 we wtorek prezes Cellnex Poland Santiago Hesse.(PAP Biznes)
epo/ asa/