Dane z ameryka艅skiego rynku pracy pokaza艂y s艂abszy od prognoz wzrost liczby etat贸w w sektorach pozarolniczych. Raport Biuro Statystyki Pracy nie jest jednak jednoznaczny i pokazuje, 偶e chocia偶 ch艂odzenie jest obserwowane, obawy o znaczne pogorszenie sytuacji ameryka艅skich pracownik贸w trzeba na razie od艂o偶y膰 na bok.


Liczba etat贸w w sektorach pozarolniczych (ang. non-farm payrolls) by艂a w lipcu tylko o 142 tys. wy偶sza ni偶 miesi膮c wcze艣niej 鈥� poinformowa艂o rz膮dowe Biuro Statystyki Pracy (BLS). To rezultat odbiegaj膮cy od rynkowego konsensusu, kt贸ry zak艂ada艂 przyrost rz臋du 160 tys. etat贸w. Jako poda艂 BLS sektor prywatny utworzy艂 118 tys. nowych miejsc pracy, podczas gdy oczekiwano 140 tys.


Podobnie jak miesi膮c wcze艣niej przed s艂abszym wynikiem ju偶 w czwartek ostrzeg艂 raport ADP, kt贸ry oszacowa艂 wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym na zaledwie 99 tys. etat贸w, chocia偶 oczekiwano 138 tys. etat贸w. By艂 to najs艂abszy wzrost zatrudnienia notowany w badaniu ADP od pocz膮tku 2021. 聽
Ch艂odzenie rynku pracy pokaza艂a tak偶e ankieta JOLTS, opublikowana w 艣rod臋. Liczba nieobsadzonych etat贸w w USA wynios艂a 7,673 mln i by艂a najni偶sza od stycznia 2021 r. Ich relacja wzgl臋dem liczby zatrudnionych jest jednak ci膮gle historycznie niska.
Dane z rynku pracy s膮 szczeg贸lnie obserwowane przez rynki, bo pod koniec sierpnia, na konferencji w Jackson Hole szef Fedu Jerome Powell zapowiedzia艂 dostosowanie polityki monetarnej USA do sytuacji rynku pracy, co oznacza艂o zaanonsowanie ci臋膰 st贸p procentowych na najbli偶szym posiedzeniu 18 wrze艣nia.
Po drugie ostatni raport NFP za lipiec, kt贸ry pokaza艂 wzrost stopy bezrobocia do poziomu najwy偶szego od pa藕dziernika 2021 r. zwiastowa艂 recesj臋 wg tzw. Sahm Rule. Wzbudzi艂o to silne obawy na rynkach i sko艅czy艂o si臋 kilkudniow膮 przecen膮 ryzykowniejszych aktyw贸w. Po najnowszych danych wska藕nik Sahm wci膮偶 ro艣nie, sugeruj膮c recesj臋 ju偶 drugi miesi膮c z rz臋du.
Prezes Powell zwraca艂 jednak uwag臋 w Jackson Hole, 偶e wzrost bezrobocia w USA nie ma recesyjnego charakteru i p贸ki co wynika ze wzrostu poda偶y pracy oraz mniejszego apetytu firm na nowych pracownik贸w, a nie ze zwolnie艅. W mi臋dzyczasie pojawi艂a si臋 roczna rewizja statystyk za okres od kwietnia 2023 do marca 2024, kt贸re jak si臋 okaza艂o, przeszacowa艂y pierwotne dane a偶 o 818 tysi臋cy w d贸艂. 聽
B臋d膮ce ju偶 poza okresem rewizji wcze艣niejsze dane za czerwiec zaskoczy艂y pozytywnie, ale zmartwi艂 wtedy wzrost stopy bezrobocia.聽Niejednoznaczne by艂y tak偶e statystyki za maj, kt贸re pokaza艂y r贸wnoczesny silny wzrost zatrudnienia oraz nieoczekiwany wzrost bezrobocia. Z kolei dane za kwiecie艅聽srodze rozczarowa艂y ekonomist贸w.
Zn贸w dosz艂o do comiesi臋cznych rewizji statystyk za ostatnie okresy. Wynik za lipiec skorygowano w d贸艂 z 114 tys. do 89 tys., a dane za czerwiec w drugiej ju偶 rewizji zrewidowano w d贸艂 z 179 tys. do 118 tys. (pierwszy raz pokazano 206 tys.). Po tych korektach zatrudnienie w czerwcu i lipcu 艂膮cznie by艂o o 86 tys. ni偶sze ni偶 wcze艣niej zg艂oszone.
Wed艂ug najnowszych danych stopa bezrobocia spad艂a z 4,3% do 4,2% jak oczekiwa艂a wi臋kszo艣膰 ekonomist贸w. Przek艂ada si臋 to na 7,115 mln aktywnie poszukuj膮cych pracy (i gotowych j膮 podj膮膰) Amerykan贸w. To o 48 tysi臋cy mniej ni偶 przed miesi膮cem. Liczba pracuj膮cych wynios艂a 161,434 mln i by艂a o 168 tysi臋cy wy偶sza ni偶 w lipcu.
Przeci臋tna stawka godzinowa w maju wynios艂a 35,21 USD i by艂a o 0,4% wy偶sza ni偶 miesi膮c wcze艣niej oraz o 3,8% wy偶sza ni偶 rok temu. Tutaj spodziewano si臋 wzrostu o 0,3% mdm i 3,7% rdr. Przeci臋tny czas pracy uleg艂 wyd艂u偶eniu z 34,2 do 34,3 godzin tygodniowo.
Dane za sierpie艅 nie s膮 jednoznaczne. Zatrudnienie wzros艂o nieco mniej ni偶 zak艂ada艂 konsensus, ale nie by艂a to dramatyczna r贸偶nica. Zaskoczy艂y na plus p艂ace. Obni偶y艂a si臋 przy tym stopa bezrobocia. Wszystko w ramach szerszych prognoz i konsensus贸w. Wed艂ug pierwszych komentarzy raport nie jest na tyle przekonuj膮cy (czytaj z艂y), aby Fed rozpocz膮艂 obni偶ki st贸p procentowych od 50 pb we wrze艣niu.聽
Mimo to, w pierwszej reakcji rynk贸w da艂o si臋 odczu膰 ulg臋. Kontrakty terminowe na indeksy z Wall Street odrobi艂y cz臋艣膰 strat notowanych przed publikacj膮. Rentowno艣ci ameryka艅skich obligacji zacz臋艂y zni偶kowa膰. Rynki akcji w Europie lekko odbi艂y, WIG20 wyszed艂 do neutralnych poziom贸w, mimo wcze艣niejszych spadk贸w. Traci艂 dolar, a kurs EUR/USD szed艂 w g贸r臋 o ok. 0,3%.
Micha艂 Kubicki