Czy uwierzylibyście znanemu profesorowi ekonomii, gdyby zachęcał do inwestycji w nową kryptowalutę? Uczestnicy konferencji Invest Cuffs przekonali się, jak łatwo dzisiaj można manipulować opinią publiczną za pomocą zaawansowanych technologii, w tym rewolucji związanej z rozwojem AI.


W obliczu dynamicznego rozwoju technologii, a w szczególności sztucznej inteligencji, stajemy przed nowymi wyzwaniami w obszarze bezpieczeństwa naszych finansów. Widzimy, jak łatwo można tworzyć niezwykle realistyczne, lecz całkowicie fałszywe nagrania wideo, tak zwane deepfake'i. Aby unaocznić Państwu to zagrożenie, redakcja Dz wraz z Fundacją Invest Cuffs przygotowała specjalną akcję edukacyjną, której kulminacyjnym momentem będzie specjalna poświęcona temu debata.
ż29 marca, w trakcie konferencji Invest Cuffs, redaktor naczelny Dz poprowadzi debatę pod tytułem "Hakerzy, AI i fałszywa rzeczywistość – czy możemy jeszcze ufać rynkom?". Jednak zanim dojdzie do merytorycznej dyskusji, uczestnicy konferencji będą świadkami niecodziennego wydarzenia.
Zostanie zaprezentowany specjalnie przygotowany deepfake, przedstawiający znanego i cenionego w Polsce profesora Krzysztofa Jajugi, wykładowcę Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i prezesa CFA Society Poland. W tym fikcyjnym nagraniu, profesor ogłosi emisję nowej kryptowaluty o nazwie Jajuga Coin. Co więcej, w nagraniu tym wspomina się o rosnącej popularności kryptowalut na świecie oraz wsparciu tego aktywa przez samego prezydenta Trumpa. Profesor w deepfake'u informuje również o emisji o wartości około 2 miliardów dolarów i zachęca do szybkiego inwestowania, zgodnie z zasadą "kto pierwszy, ten lepszy". Profesor mówi o dużym zainteresowaniu inwestorów z Azji, a także o specjalnej 50% rabatową ofertę dla uczestników konferencji Invest Cuffs, ważną tylko 29 marca.
Jednakże, drodzy Państwo, pragniemy podkreślić z całą mocą: emisja Jajuga Coin jest całkowicie fikcyjna, a nagranie z profesorem Jajugą jest przykładem deepfake'u, stworzonego w celach edukacyjnych.
Po zakończeniu projekcji tego materiału wideo profesor Jajuga osobiście odniesie się do zaistniałej sytuacji, wyjaśniając, jak łatwo można paść ofiarą tego typu manipulacji.
Celem naszej akcji jest zwrócenie uwagi na realne zagrożenia płynące z rozwoju sztucznej inteligencji i technik deepfake. Chcemy pokazać, jak wiarygodnie mogą wyglądać fałszywe nagrania i jak łatwo mogą one zostać wykorzystane przez oszustów do realizacji nieuczciwych planów i prób wyłudzenia pieniędzy.
Izabela Kozakiewicz, Fundacja Invest Cuffs
Dzisiejsze coraz bardziej wymyślne "metody na wnuczka" i inne rozwijające się rodzaje przestępstw w obszarze finansów, są na tyle palącym problemem, że edukację należy podejmować czym prędzej, angażując wszelkie możliwe zasoby w trosce o bezpieczną finansowo przyszłość Polaków i Polek.
Cieszy mnie, że udało nam się z ramienia fundacji Invest Cuffs wspólnie przy współpracy z Dz i Politechniką Warszawską powołać tak potrzebną inicjatywę edukacyjną w zakresie zagrożeń deep fake. Wspólnymi siłami zaangażowaliśmy również kluczowych przedstawicieli sektora finansowego, którzy wspólnie z nami pokazują że w dzisiejszych czasach nie jest problemem stworzenie przekonywującej animacji, która może próbować sprzedać nam cokolwiek. Jednocześnie wskazują z nami, że jedną z najważniejszych kompetencji jest dziś umiejętność fact checkingu, czujności, jak również edukacji, którą powinniśmy prowadzić w swoim środowisku domowym, dbając nie tylko o najmłodszych, ale również o seniorów.
Dzięki współpracy na linii mediów, biznesu, środowiska akademickiego i sektora trzeciego stworzyliśmy kampanię, którą planujemy rozwijać przynajmniej przez cały 2025 rok, zapraszając wybitnych przedstawicieli rynku kapitałowego do wspólnej edukacji i dyskutując o tym jak zapobiegać ryzyku nadużyć w sektorze finansów i jak chronić społeczeństwo przed cyberprzestępcami.
Zachęcamy wszystkich uczestników konferencji Invest Cuffs oraz czytelników Dz do śledzenia informacji na stronie Dz. Bądźmy świadomi i czujni w cyfrowym świecie, gdzie granica między prawdą a fałszem coraz bardziej się zaciera. Pamiętajmy, że weryfikacja informacji i zdrowy rozsądek to nasze najlepsze narzędzia w walce z dezinformacją i oszustwami.