S膮d Okr臋gowy w Warszawie nie uwzgl臋dni艂 w pi膮tek wniosku obrony o umorzenie post臋powania wobec jednej z urz臋dniczek Urszuli D., w sprawie kt贸rej prokuratura skierowa艂a akt oskar偶enia dotycz膮cy dotacji z Funduszu Sprawiedliwo艣ci.


Wniosek obrony w sprawie umorzenia post臋powania wobec Urszuli D. trafi艂 do warszawskiego s膮du w lutym.
Jak poinformowa艂 jeden z obro艅c贸w Urszuli D. adwokat 艁ukasz Kowalczyk obrona nie zgodzi艂a si臋 z tym, 偶e ich klientka wype艂ni艂a znamiona zarzucanych jej czyn贸w. "Przedstawiali艣my argumentacj臋 przecz膮c膮 argumentom aktu oskar偶enia. Materia艂 nie daje podstaw do uznania, 偶e jakiekolwiek znamiona zosta艂y wype艂nione" - podkre艣li艂 mec. Kowalczyk
W pi膮tek wniosek obrony rozpatrywa艂 warszawski s膮d. Mec. Kowalczyk po wyj艣ciu z sali rozpraw przekaza艂, 偶e nie zosta艂 on uwzgl臋dniony.
W lutym prokuratorzy skierowali do S膮du Okr臋gowego w Warszawie pierwszy akt oskar偶enia wobec sze艣ciu os贸b w sprawie Funduszu Sprawiedliwo艣ci, kt贸ry dotyczy w膮tku Fundacji Profeto. Do tej fundacji trafi艂o z funduszu ponad 66 mln z艂, mimo 偶e - jak stwierdzi艂a prokuratura - nie spe艂nia艂a ona wymaga艅 formalnych i merytorycznych, by otrzyma膰 te pieni膮dze.
W tej sprawie opr贸cz b. prezesa fundacji ks. Micha艂a Olszewskiego oskar偶one s膮 by艂e urz臋dniczki Ministerstwa Sprawiedliwo艣ci - Urszula D. ((b. dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwo艣ci w MS) i Karolina K. (b. naczelnik jednego z wydzia艂贸w w Departamencie Funduszu Sprawiedliwo艣ci), kt贸re odpowiada艂y za przyznanie tych 艣rodk贸w i mia艂y z ks. Olszewskim dzia艂a膰 wsp贸lnie i w porozumieniu. Ponadto prokurator oskar偶y艂 ks. Olszewskiego o przest臋pstwa okre艣lane jako pranie brudnych pieni臋dzy.
S膮d nie wyznaczy艂 jeszcze terminu posiedzenia, na kt贸rym proces w tej sprawie ruszy.
Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, okre艣lany jako Fundusz Sprawiedliwo艣ci, jest funduszem celowym, czyli jego 艣rodki musz膮 by膰 wydatkowane wy艂膮cznie na cele funduszu. Fundusz ten powsta艂 w 1997 r., by pomaga膰 ofiarom i 艣wiadkom przest臋pstw oraz osobom, kt贸re odby艂y kar臋 wi臋zienia i wracaj膮 do uczciwego 偶ycia w spo艂ecze艅stwie (to pomoc postpenitencjarna). Od 2017 r. fundusz ten otrzyma艂 dodatkowy cel polegaj膮cy na przeciwdzia艂aniu przest臋pczo艣ci.
Bud偶et FS wynosi rocznie kilkaset milion贸w z艂otych. Pieni膮dze pochodz膮 m.in. z nawi膮zek i 艣wiadcze艅 pieni臋偶nych zas膮dzanych od sprawc贸w przest臋pstw, z potr膮ce艅 z wynagrodze艅 za prac臋 wi臋藕ni贸w oraz ze spadk贸w, darowizn, dotacji i zbi贸rek. Przyk艂adowo w 2022 r. przychody funduszu wynios艂y ponad 401 mln z艂, a koszty ponad 343 mln z艂. (PAP)
akuz/ agz/