Nie ma co my艣le膰 o transformacji energetycznej bez hutnictwa, ale hutnictwo oczekuje szybkich dzia艂a艅 od sektora energetycznego - m贸wi艂 w czwartek na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach prezes ArcelorMittal Poland Wojciech Koszuta.


Podczas czwartkowej sesji 17. EKG w Katowicach, po艣wi臋conej przemys艂owi energoch艂onnemu, prezes AMP nawi膮za艂 do wypowiedzi premiera Donalda Tuska ze stycznia br., gdy Polska przejmowa艂a prezydencj臋 w Radzie Unii Europejskiej, 偶e bezpiecze艅stwo i rozw贸j Unii Europejskiej zale偶膮 od dost臋pno艣ci i niskiej ceny energii.
"Pod t膮 tez膮 podpisuj臋 si臋 obiema r臋koma. To jest podstawowy warunek, dla kt贸rego przemys艂 energoch艂onny b臋dzie m贸g艂 si臋 rozwija膰 i r贸wnie偶 wspiera膰 bezpiecze艅stwo i obronno艣膰 Unii Europejskiej" - zauwa偶y艂 Koszuta.
Zwr贸ci艂 uwag臋 na konieczno艣膰 konsekwencji we wdra偶aniu strategii firm energetycznych. Oceni艂, 偶e to podstawa dla transformacji przemys艂u energoch艂onnego. "Je艣li co roku b臋dziemy si臋 spotyka膰 w Katowicach i co roku te strategie omawia膰, a nic si臋 nie zmieni, no to przemys艂 energoch艂onny nie b臋dzie m贸g艂 realizowa膰 swoich strategii i swoich cel贸w" - przestrzeg艂.
Szef AMP nawi膮za艂 do swych wcze艣niejszych wypowiedzi na EKG, 偶e je艣li transformacja energetyczna nadal b臋dzie przebiega艂a w takim tempie jak w ostatnio, to przemys艂 energoch艂onny b臋dzie mia艂 problem z przetrwaniem: zmiany musz膮 nast膮pi膰 w perspektywie "roku, dw贸ch, trzech".
Prezes podkre艣li艂, 偶e na horyzoncie nie wida膰 rozwi膮za艅, kt贸re w kr贸tkiej perspektywie spowodowa艂yby, 偶e wielkie piece w D膮browie G贸rniczej (w Hucie Katowice - PAP) przestan膮 by膰 potrzebne.
"My ca艂y czas w Unii Europejskiej produkujemy du偶e ilo艣ci stali, chocia偶 na pewno mniejsze ni偶 jeszcze 15 lat temu. Ca艂y czas generujemy 80 mld euro PKB pa艅stw unijnych, pomimo tego, 偶e zatrudnienie spad艂o o 25 proc. w stosunku do tego, co by艂o kilkana艣cie lat temu" - zaznaczy艂.
"Pami臋tajmy, 偶e hutnictwo jest podstaw膮 i filarem gospodarki: nowoczesnej gospodarki i tego, co si臋 mo偶e sta膰 w przysz艂o艣ci" - zaznaczy艂 przypominaj膮c m.in., 偶e w masie turbiny wiatrowej 70 proc. komponent贸w to stal.
"Wobec tego nie ma co my艣le膰 o transformacji energetycznej bez hutnictwa. Aby transportowa膰 materia艂y w spos贸b efektywny i zdekarbonizowany, potrzebujemy kolei, wobec czego musimy produkowa膰 szyny. Te r贸偶ne elementy skutkuj膮 tym, 偶e hutnictwo jest niezb臋dne" - wyja艣ni艂.
Podkre艣li艂, 偶e w zwi膮zku z tym AMP prowadzi szereg projekt贸w - firma w 2023 r. przeznaczy艂a na inwestycje 720 mln z艂, a w ub. roku - blisko 500 mln z艂.
"To skutkuje osi膮ganiem coraz lepszych wynik贸w energetycznych. Dzi臋ki temu patrzymy z optymizmem w przysz艂o艣膰, ale oczekujemy, 偶e te zapowiedzi sektora energetycznego b臋d膮 si臋 spe艂nia艂y - nie b臋d膮 co chwil臋 powtarzane, zmieniane, dostosowywane, one musz膮 wej艣膰 w 偶ycie" - zaakcentowa艂.
Podkre艣li艂, 偶e europejskiemu hutnictwu brakuje konkurencyjno艣ci - ze wzgl臋du na import stali, produkowanej w innych warunkach. Wskaza艂 tu na wag臋 mechanizm贸w: CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism - Mechanizm Dostosowywania Cen na Granicach z uwzgl臋dnieniem Emisji CO2) i Safeguard (limity importu bezc艂owej stali spoza Unii).
Prezes AMP zaznaczy艂, 偶e zwi臋kszenie elastyczno艣ci hutnictwu zapewni pierwszy krok w dekarbonizacji (oparcie o gaz ziemny). Potwierdzi艂, 偶e koncern zmierza do osi膮gni臋cia w 2050 r. neutralno艣ci klimatycznej - dzi臋ki m.in. zielonemu wodorowi.(PAP)
mtb/ drag/