Czas na rozdzia艂 tronu od o艂tarza. Skoro W艂adys艂aw Kosiniak-Kamysz nie znajduje czasu na za艂atwienie tej sprawy, bierzemy sprawy we w艂asne r臋ce - podkre艣lili kandydatka Lewicy na prezydenta RP Magda Biejat, przewodnicz膮ca klubu Lewicy Anna Maria 呕ukowska i wsp贸艂przewodnicz膮cy Nowej Lewicy W艂odzimierz Czarzasty.


Kandydatka Lewicy na prezydenta oraz liderzy Lewicy przedstawili w poniedzia艂ek na konferencji prasowej informacje o skali finansowania Ko艣cio艂a przez pa艅stwo w trakcie o艣miu lat rz膮d贸w PiS. Wed艂ug 呕ukowskiej, ministerstwa wp艂aci艂y w贸wczas na Ko艣ci贸艂 blisko 10 miliard贸w 锄艂otych.
Przedstawiciele Lewicy zapowiedzieli te偶 plan zmian dot. finansowania Ko艣cio艂a; jednym z jego element贸w ma by膰 m.in. likwidacja Funduszu Ko艣cielnego.
Politycy apelowali, 偶e "czas na ustaw臋 rozdzielaj膮c膮 tron od o艂tarza". Przypomnieli, 偶e w kampanii wyborczej 2023 r. 锄艂o偶yli Polakom zobowi膮zanie dot. rozdzielenia tronu od o艂tarza. Zaznaczyli przy tym, 偶e taki sam postulat znala锄艂 si臋 w艣r贸d "100 konkret贸w" obiecanych wyborcom przez Koalicj臋 Obywatelsk膮. Przypomnieli tak偶e, 偶e w styczniu 2024 roku powo艂any zosta艂 przez premiera Donalda Tuska Mi臋dzyresortowy Zesp贸艂 ds. Funduszu Ko艣cielnego, kt贸remu przewodniczy wicepremier, szef MON, prezes PSL, W艂adys艂aw Kosiniak-Kamysz. Politycy podkre艣lali, 偶e do tej pory zesp贸艂 niewiele zrobi艂 w tej sprawie.
W tym kontek艣cie poinformowali, 偶e maj膮 do艣膰 czekania, a偶 wicepremier Kosiniak-Kamysz spe艂ni obietnice i zajmie si臋 Ko艣cio艂em, dlatego postanowili wzi膮膰 sprawy we w艂asne r臋ce. Zaznaczyli, 偶e po ponad roku od przej臋cia w艂adzy przez koalicj臋 15 pa藕dziernika, trzeba w ko艅cu powiedzie膰 "do艣膰 finansowania instytucji ko艣cielnych przez pa艅stwo".
"Najwy偶szy czas zrobi膰 z tym porz膮dek. Skoro pan wicepremier W艂adys艂aw Kosiniak-Kamysz, kt贸ry mia艂 ten porz膮dek zrobi膰, nie znajduje czasu na za艂atwienie tej sprawy, postanowili艣my wzi膮膰 sprawy w swoje r臋ce. Nie b臋dziemy czeka膰" - powiedzia艂a Biejat. Zwraca艂a jednocze艣nie uwag臋, 偶e w dyskusji nt. finansowania Ko艣cio艂a sporo m贸wi si臋 o transferach z Funduszu Ko艣cielnego, a przecie偶 du偶o pieni臋dzy przep艂ywa do Ko艣cio艂a r贸wnie偶 poza nim.
Czarzasty zapowiedzia艂, 偶e Lewica chce rozpocz膮膰 dyskusj臋 na temat finansowania Ko艣cio艂a w Polsce, ale podkre艣li艂, 偶e jego formacja nie chce by膰 "mordercami kleru", tylko chce, aby wszystkie sprawy zwi膮zane z finansowaniem i dzia艂alno艣ci膮 gospodarcz膮 kleru by艂y normalnie opodatkowane, a kler by艂 traktowany jak wszyscy inni obywatele w Polsce. Jak wskaza艂, w opodatkowaniu dzia艂alno艣ci gospodarczej kleru chodzi m.in. o chrzciny, 艣luby, pogrzeby, komunie, ale tak偶e o zasady funkcjonowania cmentarzy.
Czarzasty poinformowa艂 te偶, 偶e Lewica podejmie r贸wnie偶 temat zatrudnienia kleru w aparacie administracyjnym pa艅stwa oraz b臋dzie monitorowa膰 dzia艂alno艣膰 obecnego rz膮du w stosunku do finansowania kleru.
Anna Maria 呕ukowska powiedzia艂a, 偶e przez osiem lat rz膮d贸w PiS ministerstwa wp艂aci艂y na Ko艣ci贸艂 blisko 10 miliard贸w 锄艂otych. Przedstawi艂a szczeg贸艂owe dane, jakie sumy zosta艂y przeznaczone na Ko艣ci贸艂 z poszczeg贸lnych ministerstw, i podkre艣li艂a, 偶e pieni膮dze wydatkowano na kler, zamiast na ochron臋 zdrowia, czy te偶 na zapewnienie obiad贸w dla dzieci w szko艂ach.
Politycy Lewicy zapowiedzieli, 偶e w najbli偶sz膮 艣rod臋 zaprezentuj膮 projekt ustawy, kt贸ra "zrobi porz膮dek z Funduszem Ko艣cielnym". Ministra rodziny, pracy i polityki spo艂ecznej Agnieszka Dziemianowicz-B膮k poinformowa艂a na platformie X, 偶e skierowa艂a wniosek o wpis do wykazu prac legislacyjnych rz膮du projektu ustawy MRPiPS likwiduj膮cej Fundusz Ko艣cielny. "Do艣膰 czekania, czas na dzia艂ania" - napisa艂a.
W styczniu ub.r. zosta艂 powo艂any Mi臋dzyresortowy Zesp贸艂 ds. Funduszu Ko艣cielnego, kt贸ry ma wypracowa膰 koncepcj臋 zmiany funkcjonowania Funduszu Ko艣cielnego i zasad finansowania sk艂adek i 艣wiadcze艅 z ubezpieczenia spo艂ecznego oraz ubezpieczenia zdrowotnego duchownych. Na jego czele stan膮艂 wicepremier W艂adys艂aw Kosiniak-Kamysz.
Pod koniec lutego Kosiniak-Kamysz powiedzia艂, 偶e jest zwolennikiem zamiany Funduszu Ko艣cielnego na odpis podatkowy.
Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak na pocz膮tku marca powiedzia艂 PAP, 偶e strona ko艣cielna jest otwarta na reform臋 Funduszu Ko艣cielnego, ale nie na jego likwidacj臋. "W r臋kach pa艅stwa s膮 dobra, kt贸re ci膮gle generuj膮 konkretne kwoty dla pa艅stwa, a kt贸re zosta艂y zabrane Ko艣cio艂owi. St膮d te偶 mo偶liwe jest jedynie przekszta艂cenie Funduszu Ko艣cielnego, a nie jego likwidacja. Na dzisiaj trudno mi powiedzie膰, jak to przekszta艂cenie ma wygl膮da膰" 鈥� zastrzeg艂.
Podkre艣li艂, 偶e punktem wyj艣cia rozm贸w o przys锄艂o艣ci Funduszu Ko艣cielnego musi by膰 bilans jego funkcjonowania.
Hierarcha wyrazi艂 przypuszczenie, 偶e doj艣cie do konkretnych rozwi膮za艅 mo偶liwe jest na drodze rozm贸w w ramach Rz膮dowej Komisji Konkordatowej i Ko艣cielnej Komisji Konkordatowej.
Zapytany o mo偶liwo艣膰 zast膮pienia Funduszu Ko艣cielnego odpisem podatkowym prymas wskaza艂, 偶e trudno艣ci膮 w tym przypadku by艂aby m.in. wysoka . Doda艂, 偶e kolejne problemy nastr臋cza fakt, 偶e dokona膰 takiego odpisu na rzecz wybranego zwi膮zku wyznaniowego nie mogliby m.in. rolnicy, emeryci oraz renci艣ci.
Fundusz Ko艣cielny powsta艂 na mocy ustawy z 20 marca 1950 r. Wed艂ug za艂o偶e艅 mia艂 by膰 form膮 rekompensaty dla Ko艣cio艂贸w i zwi膮zk贸w wyznaniowych za przej臋te od nich przez pa艅stwo nieruchomo艣ci ziemskie. Z tych nieruchomo艣ci mia艂a zosta膰 utworzona masa maj膮tkowa, z kt贸rej doch贸d mia艂 by膰 dzielony mi臋dzy Ko艣cio艂y proporcjonalnie do wielko艣ci zabranych nieruchomo艣ci.
95 proc. wydatk贸w Funduszu Ko艣cielnego to obecnie sk艂adki na ubezpieczenia spo艂eczne os贸b duchownych. Korzystaj膮 z niego wszystkie dzia艂aj膮ce legalnie w Polsce zwi膮zki wyznaniowe, tak偶e te, kt贸re nie dzia艂a艂y w naszym kraju w 1950 r. i nie utraci艂y 偶adnych nieruchomo艣ci.(PAP)
dk/ i偶u/ jann/ lm/