Za spraw膮 efektu bazy w marcu inflacja konsumencka zwolni艂a we wszystkich pa艅stwach strefy euro za wyj膮tkiem Malty i S艂owenii, wynika z danych opublikowanych przez Eurostat. Za to we wszystkich pa艅stwach eurozony ceny wzros艂y w por贸wnaniu do lutego.


Inflacja HICP w strefie euro wyhamowa艂a w marcu do 6,9 proc. wobec 8,5 proc. w lutym i 7,1 proc. oczekiwanych przez ekonomist贸w. Jest to najni偶szy odczyt od lutego 2022 r.


Wyra藕ne spowolnienie inflacji jest zas艂ug膮 efektu wysokiej bazy. Po zesz艂orocznym ataku Rosji na Ukrain臋 mocno w g贸r臋 posz艂y ceny paliw, a wraz z nimi punkt odniesienia dla dzisiejszych danych o dynamice cen. W bie偶膮cym miesi膮cu Eurostat zanotowa艂 spadek cen w kategorii energia o 0,9 proc. w por贸wnaniu do marca 2022 r. W lutym roczny wzrost wynosi艂 13,7 proc.
足智彩赛果
Coraz szybciej wci膮偶 dro偶a艂a 偶ywno艣膰, alkohol i papierosy - o 15,4 proc. rdr wobec 15 proc. rdr miesi膮c wcze艣niej i 14,1 proc. w styczniu. Przyspiesza艂 r贸wnie偶 wzrost cen 耻蝉艂耻驳 - do 5 proc. rdr wobec 4,8 proc. w lutym i 4,4 proc. na pocz膮tku roku. Nieznacznie zwolni艂a za to dynamika cen d贸br przemys艂owych - do 6,6 proc. rdr wobec 6,8 proc. w poprzednim miesi膮cu i 6,7 proc. w styczniu.
Inflacja bazowa - wyliczana z pomini臋ciem 偶ywno艣ci, energii oraz alkoholu i papieros贸w - przyspieszy艂a zgodnie z oczekiwaniami ekonomist贸w do 5,7 proc. wobec 5,6 proc. w lutym. To najwy偶szy odczyt w historii serii danych Eurostatu si臋gaj膮cej 2001 r.
Jako 偶e efekty bazy zak艂贸caj膮 por贸wnanie w perspektywie rocznej, szczeg贸ln膮 uwag臋 warto zwr贸ci膰 na dane w uj臋ciu miesi臋cznym. W por贸wnaniu do lutego ceny w strefie euro wzros艂y o 0,9 proc. - szacuje Eurostat. Jest to najwy偶sza miesi臋czna dynamika od pa藕dziernika (1,5 proc. mdm). W lutym wynios艂a 0,8 proc. mdm, przerywaj膮c 3-miesi臋czn膮 seri臋 spadk贸w. Szczeg贸ln膮 uwag臋 zwraca wzrost cen 偶ywno艣ci nieprzetworzonej a偶 o 1,9 proc. i zmniejszenie cen energii o 2,2 proc.
W uj臋ciu rocznym inflacja zwolni艂a w marcu w niemal wszystkich pa艅stwach strefy euro. Nadal najszybciej ros艂y ceny w pa艅stwach ba艂tyckich: na 艁otwie (17,3 proc.), w Estonii (15,6 proc.) i Litwie (15,2 proc.), a tu偶 za podium znalaz艂a si臋 S艂owacja (14,8 proc.). Po drugiej stronie inflacyjnej tabeli uplasowa艂y si臋 Luksemburg (3 proc.) i Hiszpania (3,1 proc.). Inflacja w Holandii spad艂a a偶 o 4,4 punkty procentowe, czyli prawie o po艂ow臋 - do 4,5 proc. Na Malcie pozosta艂a stabilna (7 proc.), a przyspieszy艂a jedynie w S艂owenii - o 1 p.proc., do 10,4 proc.


W por贸wnaniu do lutego ceny towar贸w i 耻蝉艂耻驳 konsumpcyjnych wzros艂y we wszystkich pa艅stwach eurozony. Najszybciej dro偶a艂y dobra w Portugalii (2 proc. mdm) i Grecji (1,6 proc. mdm), najwolniej - w krajach Beneluksu - o 0,2 proc.
Warto pami臋ta膰, 偶e zmiany 飞蝉办补藕苍颈办贸飞 inflacji cenowej (a niekoniecznie samej inflacji) w wielu pa艅stwach s膮 zas艂ug膮 nadzwyczajnych rozwi膮za艅 wprowadzanych przez w艂adze. W rezultacie wska藕niki inflacji w krajach Unii Europejskiej (zar贸wno CPI, jak i HICP) przesta艂y by膰 ze sob膮 por贸wnywalne. Urz臋dowe limity cen energii albo przej艣ciowe obni偶ki stawek podatk贸w wp艂ywaj膮 na obni偶enia wska藕nika HICP (albo CPI), ale nie na spadek inflacji samej w sobie rozumianej jako spadek si艂y nabywczej pieni膮dza.
Inflacja HICP jest przy tym odmienn膮 miar膮 wzrostu cen od najpopularniejszego i stosowanego przez polski GUS wska藕nika CPI. O r贸偶nicach mi臋dzy wska藕nikami pisali艣my w artykule 鈥濲ak GUS mierzy inflacj臋? Statystycy wyja艣niaj膮鈥�. W skr贸cie: obie miary stosuj膮 nieco odmienny system wag i uwzgl臋dniaj膮 nieco inny zakres wydatk贸w.