足智彩赛果

REKLAMA
WALLSTREET

Ilu Polak贸w si臋 zad艂u偶a? A kto buduje pozytywn膮 histori臋?

2015-10-26 14:56
publikacja
2015-10-26 14:56
Ilu Polak贸w si臋 zad艂u偶a? A kto buduje pozytywn膮 histori臋?
Ilu Polak贸w si臋 zad艂u偶a? A kto buduje pozytywn膮 histori臋?
fot. mactrunk / /听

Ponad 3,6 miliona spraw znala锄艂o si臋 w bazie Rejestru D艂u偶nik贸w ERIF BIG S.A. po trzech kwarta艂ach 2015 roku. To o 35 proc. wi臋cej w stosunku do drugiego kwarta艂u br. i wzrost o 75 proc. w por贸wnaniu do analogicznego okresu ubieg艂ego roku. Ro艣nie te偶 znaczenie spraw pozytywnych wpisywanych do Rejestru. Na koniec trzeciego kwarta艂u w bazie tego biura by艂o ich ponad 1,4 miliona. To ponad 5 krotny wzrost w por贸wnaniu z analogicznym okresem 2014 roku.

W ci膮gu trzech ostatnich miesi臋cy warto艣膰 wszystkich zarejestrowanych spraw wzros艂a o 29 proc., osi膮gaj膮c poziom blisko 17 mld 锄艂otych. W Rejestrze zanotowano m.in. ok. 2,2 mln zad艂u偶e艅 samych konsument贸w o warto艣ci ca艂kowitej nieprzekraczaj膮cej 15 mld 锄艂otych. Najwi臋cej w wojew贸dztwach 艣l膮skim, dolno艣l膮skim oraz mazowieckim przy 艣redniej warto艣ci niesp艂aconego w terminie zobowi膮zania finansowego na poziomie ok. 6 tysi臋cy 锄艂otych.

Jak zad艂u偶eni s膮 Polacy?

Zgromadzone w Rejestrze D艂u偶nik贸w ERIF BIG S.A. dane pokazuj膮, 偶e najwi臋cej negatywnych spraw zosta艂o zg艂oszonych w wojew贸dztwie 艣l膮skim - prawie 300 tys. spraw o warto艣ci ponad 2 mld 锄艂otych. Odpowiednio na drugim i trzecim miejscu s膮 - wojew贸dztwo dolno艣l膮skie z niemal 230 tys. spraw (warto艣膰 - ok. 1,4 mld 锄艂otych) i mazowieckie z ponad 210 tys. (warto艣膰 ok. 1,6 mld 锄艂otych). Z podsumowania jednego z czterech dzia艂aj膮cych w Polsce biur informacji gospodarczej wynika r贸wnie偶, 偶e najwy偶sz膮 艣redni膮 warto艣膰 zad艂u偶enia (prawie 8 tys. 锄艂otych) maj膮 do sp艂acenia Ma艂opolanie, podczas gdy mieszka艅cy Podkarpacia s膮 zad艂u偶eni 艣rednio na nieca艂e 5,3 tys. 锄艂otych. Warto zwr贸ci膰 tak偶e uwag臋, 偶e rozk艂ad liczby spraw w poszczeg贸lnych wojew贸dztwach nie pokrywa si臋 z rozk艂adem os贸b zarejestrowanych w bazie wzgl臋dem liczby ludno艣ci w tych regionach. Mazowieckie jest trzecie pod wzgl臋dem liczby spraw, ale tylko ok. 5 proc. mieszka艅c贸w tego regionu jest dopisanych do Rejestru. W Zachodniopomorskiem natomiast, co 10 osoba widnieje w Rejestrze D艂u偶nik贸w ERIF, mimo 偶e wojew贸dztwo to nie wyr贸偶nia si臋 pod wzgl臋dem liczby i warto艣ci spraw.

- Finansowy portret polskich konsument贸w, kt贸ry rysuj膮 analizy Rejestru D艂u偶nik贸w ERIF, pokazuje nie tylko trendy na rynku finansowym i sytuacj臋 gospodarcz膮 w r贸偶nych regionach, ale r贸wnie偶 ilustruje podej艣cie do finans贸w osobistych. Profil statystycznego konsumenta us艂ug i produkt贸w wynikaj膮cy z kompleksowej informacji negatywnej i pozytywnej dostarcza wiele istotnych danych na temat postaw i zachowa艅 w 艣wiecie finans贸w osobistych, jak np. 藕r贸d艂o pochodzenia zobowi膮zania- m贸wiEdyta Szymczak, prezes zarz膮du Rejestru D艂u偶nik贸w ERIF Biura Informacji Gospodarczej S.A.

Kobiety vs. m臋偶czy藕ni - kto jest bardziej zad艂u偶ony?

Nie tylko podzia艂 geograficzny pokazuje tendencje w podej艣ciu Polak贸w do finans贸w osobistych. Z danych, zarejestrowanych w bazie wynika, 偶e bardziej zad艂u偶aj膮 si臋 m臋偶czy藕ni. Kobiety znacznie rzadziej zg艂aszane s膮 do bazy Rejestru. W wojew贸dztwie 艣l膮skim zg艂oszonych zosta艂o 44 proc. wi臋cej, a w mazowieckim a偶 o 55% wi臋cej m臋偶czyzn ni偶 kobiet. Najwi臋ksze trudno艣ci w sp艂acie zobowi膮za艅 finansowych maj膮 m臋偶czy藕ni miedzy 47 a 65 rokiem 偶ycia. 艢rednia warto艣膰 sprawy w tej grupie wynosi prawie 10 tys. 锄艂otych. Najlepiej z finansami osobistymi radz膮 sobie kobiety poni偶ej 31 lat. 艢rednia warto艣膰 ich zad艂u偶enia to nieca艂e 3 tys. 锄艂otych.

Ro艣nie liczba pozytywnych spraw

Dane Rejestru D艂u偶nik贸w ERIF BIG S.A. pokazuj膮, 偶e Polacy coraz cz臋艣ciej decyduj膮 si臋 zg艂asza膰 pozytywne wpisy do bazy Rejestru. Na koniec trzeciego kwarta艂u 2015 roku by艂o ich blisko 1,4 mln - oznacza to ponad 5-krotny wzrost w stosunku do analogicznego okresu w 2014 roku. Wzrosty pokazuj膮 tak偶e, 偶e Polacy doceniaj膮 warto艣膰 dobrej informacji, a instytucje finansowe coraz cz臋艣ciej po nie si臋gaj膮. Najwi臋cej pozytywnych spraw znajduj膮cych si臋 w bazie Rejestru dotyczy m臋偶czyzn poni偶ej 31 roku 偶ycia i kobiet w wieku od 31 do 46 lat.

Gromadzone i udost臋pniane przez Rejestr D艂u偶nik贸w ERIF dane gospodarcze, czyli informacje o zad艂u偶eniu i rzetelnie sp艂acanych zobowi膮zaniach s膮 藕r贸d艂em cennych informacji dla wielu instytucji i przedsi臋biorstw. 艢wiadczy o tym wzrost liczby pobranych raport贸w na temat rzetelno艣ci p艂atniczej konsument贸w i firm. Do ko艅ca wrze艣nia br. pobrano ich 4,1 mln, o 23 proc. wi臋cej ni偶 w analogicznym okresie 2014 r.

- Kryzys finansowy unaoczni艂, jak wa偶ne jest, by odpowiedzialno艣ci za zobowi膮zania nie przenosi膰 wy艂膮cznie na instytucje finansowe. Przyczyn膮 wielu trudnych sytuacji w relacji konsument - instytucja finansowa jest brak 艣wiadomo艣ci finansowej po stronie konsumenta, kt贸rej 藕r贸d艂em nazbyt cz臋sto jest zaci膮ganie zobowi膮za艅 bez dok艂adnego zaplanowania przez konsumenta przebiegu jego sp艂aty. St膮d, tak niezwykle wa偶ne jest, by samemu uczy膰 si臋 odpowiedzialnie kontrolowa膰 domowy bud偶et. Po analizie przeprowadzonej w Rejestrze D艂u偶nik贸w ERIF BIG S.A. zar贸wno co do liczby zg艂oszonych pozytywnych wpis贸w, a tak偶e trend贸w na rynku polskim rynku, wida膰, 偶e poziom 艣wiadomo艣ci ekonomicznej Polak贸w ro艣nie. Efektywne funkcjonowanie systemu informacji o d艂u偶niku i d艂ugu wspiera i jednocze艣nie silnie motywuje wszystkich uczestnik贸w rynku finansowego do budowania racjonalnych relacji: kredytobiorca - kredytodawca - podsumowuje Andrzej Roter, dyrektor generalny Konferencji Przedsi臋biorstw Finansowych w Polsce.

Podsumowanie zg艂osze艅 do bazy rejestru na koniec III kwarta艂u 2015 r. pokazuje potrzeby konsument贸w oraz instytucji i jak kszta艂tuj膮 one rynek finansowy w Polsce. Zauwa偶alny jest wzrost znaczenia informacji pozytywnej. Coraz wi臋cej os贸b ma 艣wiadomo艣膰, 偶e budowanie pozytywnej historii kredytowej mo偶e w przys锄艂o艣ci pom贸c w zdobyciu dodatkowego zastrzyku got贸wki, a otwarte podej艣cie do radzenia sobie z zad艂u偶eniem pozwala szybciej i bezstresowo rozwi膮za膰 problemy finansowe

Rejestr D艂u偶nik贸w ERIF BIG S.A.

殴谤贸诲艂辞:Informacja prasowa
Tematy
Z kart膮 Simplicity od CitiBanku mo偶esz zgarn膮膰 odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!
Z kart膮 Simplicity od CitiBanku mo偶esz zgarn膮膰 odkurzacz Xiaomi Robot Vacuum S20!

Komentarze听(8)

dodaj komentarz
~justyna
Jak trzeba to te偶 czasami si臋 zad艂u偶am, ale poleciutku. Teraz w okresie przed艣wi膮tecznym wzi臋艂am ma艂a po偶yczk臋 z Ferratum Banku, 偶eby by艂o na bogato z tradycj膮.
~ada
Pozytywn膮 histori臋 buduj膮 ci, kt贸rzy maj膮 zatrudnienie i dost臋pne niczym nie obci膮偶one konto; warto szuka膰 pracy i jakiego艣 sta偶u p艂atnego ju偶 w czasie nauki bo to procentuje; teraz jest taka szansa w Impelu.
~karol
Zdarza mi si臋 korzysta膰 z po偶yczki got贸wkowej ale unikam podejrzanych firm krzak贸w; wielokrotnie sprawdzi艂 si臋 dla mnie Ferratum Bank; okazjonalnie; opcjonalnie najlepszy.
~spostrzegawczy
A w biblii pisze " Nie b臋dziesz po偶ycza艂 swojemu bratu na procent". Jak wida膰 lichwa jest grzechem.Z lichwiarzami walczy艂 艣w. Antoni.
~Bolo
Nie kojarz臋 takiego zapisu w biblii, poprosi艂bym o dok艂adniejsze info. Jak komu艣 nie pasuje oferta bo po偶yczka jest za droga to nie musi po偶ycza膰 - proste. Grunt to nie bra膰 kwoty ponad swoje mo偶liwo艣ci, czyta膰 ze zrozumieniem umowy, regulaminy i by膰 dociekliwym zanim si臋 we藕mie, a nie po fakcie. Bo jak kto艣 tego nie robi to pope艂nia Nie kojarz臋 takiego zapisu w biblii, poprosi艂bym o dok艂adniejsze info. Jak komu艣 nie pasuje oferta bo po偶yczka jest za droga to nie musi po偶ycza膰 - proste. Grunt to nie bra膰 kwoty ponad swoje mo偶liwo艣ci, czyta膰 ze zrozumieniem umowy, regulaminy i by膰 dociekliwym zanim si臋 we藕mie, a nie po fakcie. Bo jak kto艣 tego nie robi to pope艂nia grzech lenistwa i zaniedbania. Zasada ograniczonego zaufania do sprzedawcy (czyli pi臋knie brzmi膮cego doradcy klienta) jak najbardziej wskazana. Nikt lepiej od nas nie wie ile jest w stanie oddawa膰. Jak jeszcze doda膰 do tego podstawow膮 umiej臋tno艣膰 liczenia, troch臋 zdolno艣ci planowania naprz贸d i nieco wyobra藕ni to z kredytem wi臋kszych problem贸w nie b臋dzie.
~qwe
jak wida膰 nie uda艂o mu si臋
~cccc odpowiada ~Bolo
UUUUU ale pan ma racj臋 na ministra gospodarki
Grzech zaniedbania.
Pan te偶 nie zrozumia艂 do ko艅ca umowy gdy bra艂 pan lub nie bra艂 kredytu. Niech sobie pan przeczyta na pr贸b臋 umow臋 kredytow膮 . Je偶eli wydaje sie panu 偶e pan j膮 zrozumia艂 to te偶 grzech pychy bo niewielu prawnik贸w je jest w stanie zinterpretowa膰 w艂a艣ciwie nawet
UUUUU ale pan ma racj臋 na ministra gospodarki
Grzech zaniedbania.
Pan te偶 nie zrozumia艂 do ko艅ca umowy gdy bra艂 pan lub nie bra艂 kredytu. Niech sobie pan przeczyta na pr贸b臋 umow臋 kredytow膮 . Je偶eli wydaje sie panu 偶e pan j膮 zrozumia艂 to te偶 grzech pychy bo niewielu prawnik贸w je jest w stanie zinterpretowa膰 w艂a艣ciwie nawet je偶eli je rozumiej膮.
~abc odpowiada ~cccc
Ale 艣wiadomo艣膰 偶eby nie bra膰 wi臋cej ni偶 ma si臋 mo偶liwo艣ci to chyba taki instynkt samozachowawczy je艣li go brakuje to mamy do czynienia z goopot膮 ;D

笔辞飞颈膮锄补苍别: 顿艂耻驳颈

Polecane

Najnowsze

Popularne

Wa偶ne linki

zwi艅