Grupa Azoty postuluje, by zawieszone zosta艂o zapowiedziane w dyrektywie unijnej Red II wprowadzenie celu 42 proc. udzia艂u wodoru i amoniaku w ko艅cowym zu偶yciu energii. Wiceprezes sp贸艂ki Pawe艂 Bielski przekonuje, 偶e cel ten jest niemo偶liwy do realizacji i bardzo kosztowny.


W dyrektywie RED II zawarte zosta艂y nowe za艂o偶enia Narodowego Celu Wska藕nikowego, zmiana definicji biomasy, biowodoru i innych biopaliw oraz wdro偶enie wymog贸w. Do 2030 roku Unia Europejska ma osi膮gn膮膰 minimum 42,5 proc. udzia艂u zielonych 藕r贸de艂 wytw贸rczych w ko艅cowym zu偶yciu energii.
Zdaniem Paw艂a Bielskiego, zmiana dyrektywy RED II, kt贸ra wprowadzi艂a dwa cele zwi臋kszenia udzia艂u odnawialnych 藕r贸de艂 energii w przemy艣le, stoi za obecnymi problemami bran偶y nawozowej.
"Pierwszy cel zawarty w dyrektywie RED II m贸wi艂 o zwi臋kszaniu o 1,6 proc. wykorzystania OZE w przemy艣le. Ten cel jest indykatywny, wskazuje pewien kierunek, w kt贸rym przemys艂 powinien pod膮偶a膰. Nie niesie to za sob膮 偶adnych konsekwencji, gdyby nie by艂 realizowany. R贸wnolegle w tym samym dokumencie pojawi艂 si臋 drugi cel stosowania w 2030 roku 42 proc. wodoru i amoniaku. Ten cel jest bardzo ambitny. Na tyle ambitny, 偶e ju偶 na etapie jego tworzenia europejski przemys艂 nawozowy zwraca艂 uwag臋 na ma艂o realistyczne mo偶liwo艣ci jego spe艂nienia" - powiedzia艂 Pawe艂 Bielski podczas debaty po艣wi臋conej wodorowi w gospodarce podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
"Dzisiaj widzimy, 偶e jest to nierealne i my postulujemy ca艂kowite zawieszenie tego warunku jako niemo偶liwego do realizacji i jako bardzo drogiego. Nawet, gdyby uda艂o nam si臋 w jakiej艣 cz臋艣ci zrealizowa膰 ten cel, to on mocno podbi艂by koszty wytw贸rcze nawoz贸w, a widzimy, 偶e nasi klienci nie s膮 sk艂onni p艂aci膰 wi臋cej za to, 偶e b臋dziemy stosowali nawozy zielone, czyli wyprodukowane na wodorze" - doda艂.
Pawe艂 Bielski zwraca uwag臋, 偶e nie tylko Polska jest przeciwna realizacji celu postawionego w dyrektywie RED II.
"G艂os贸w przeciwko jest wi臋cej (...). Dla dobra polskiego przemys艂u powinni艣my zaplanowa膰 inne roz艂o偶enie w czasie. My jako ca艂y przemys艂 nawozowy b臋dziemy niezale偶nie od tego dekarbonizowa膰 si臋 innymi 艣cie偶kami" - powiedzia艂 wiceprezes Grupy Azoty.
Doda艂, 偶e przemys艂 nawozowy w Polsce nie ucieka od dekarbonizacji.
"Widzimy mo偶liwo艣膰 dekarbonizacji na wiele r贸偶nych sposob贸w, chocia偶by bezpo艣redniego stosowania OZE, ale akurat przej艣cie przez wod贸r oceniamy jako bardzo trudny do osi膮gni臋cia w Polsce i w naszej cz臋艣ci Europy" - powiedzia艂.
"W Polsce zapotrzebowanie na wod贸r mamy na poziomie 200 tys. ton. Na koniec 2023 roku produkcja zielonego wodoru w ca艂ej Unii Europejskiej wynosi艂a 25 tys. ton, czyli 1/8 ca艂ego zapotrzebowania tylko w Polsce" - doda艂.
Zgodnie z planem REPowerEU, produkcja wodoru odnawialnego w UE do 2030 roku ma wynie艣膰 10 milion贸w ton, co odpowiada 14 proc. ca艂kowitego zu偶ycia energii elektrycznej w UE. (PAP Biznes)
pr/ asa/