Polacy maj膮 coraz wi臋cej niewielkich domk贸w s艂u偶膮cych do tzw. rekreacji indywidualnej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyja艣niaj膮, czy w takich budynkach mo偶na si臋 zameldowa膰.


Zmiany prawa budowlanego pozwalaj膮ce na wzniesienie po zg艂oszeniu domk贸w rekreacyjnych o powierzchni zabudowy nawet do 70 mkw. sprawi艂y, 偶e wspomniane budynki ciesz膮 si臋 wi臋kszym zainteresowaniem. Na rynku znajdziemy projekty parterowych domk贸w o powierzchni zabudowy 60-70 mkw., kt贸re inwestor mo偶e wznie艣膰 bez pozwolenia na budow臋 dzi臋ki spe艂nieniu dodatkowych warunk贸w technicznych (rozpi臋to艣膰 element贸w konstrukcyjnych do 6 metr贸w i wysi臋g wspornik贸w do 2 metr贸w). Nie mo偶na te偶 zapomina膰 o wielu starszych domkach letniskowych i podobnych budynkach. Internauci czasem pytaj膮, czy w jednym z takich domk贸w mo偶na si臋 zameldowa膰. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili udzieli膰 odpowiedzi na to pytanie. Przy okazji warto przedstawi膰 wa偶ne informacje dotycz膮ce samego zameldowania.
Jeden z wyrok贸w jest korzystny dla w艂a艣cicieli domk贸w
Temat zameldowania w domku letniskowym lub podobnym budynku nie jest zbyt cz臋sto badany przez s膮dy. Warto jednak wiedzie膰, 偶e w przesz艂o艣ci pewien w艂a艣ciciel domku w ROD przeni贸s艂 sp贸r z urz臋dem dotycz膮cy zameldowania a偶 do Naczelnego S膮du Administracyjnego. W ramach odpowiedzi NSA orzek艂, 偶e urz膮d nie powinien odmawia膰 zameldowania, nawet je艣li wnioskodawca przebywa w domku letniskowym na dzia艂ce rodzinnego ogrodu dzia艂kowego (ROD). Warunkiem zameldowania powinno by膰 faktyczne zamieszkanie pod danym adresem, a tak偶e spe艂nienie wymaga艅 formalnych.
Wspomniany Wyrok Naczelnego S膮du Administracyjnego z dnia 4 czerwca 2008 roku (sygn. akt II OSK 608/07) jest mocnym argumentem w sporze z urz臋dami. Analizowane orzeczenie dotyczy艂o bowiem rodzinnych ogr贸dk贸w dzia艂kowych, na kt贸rych wci膮偶 obowi膮zuje zakaz zamieszkiwania (zobacz art. 13 ustawy z dnia 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach dzia艂kowych oraz art. 12 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach dzia艂kowych). Je偶eli urz膮d mimo wszystko odm贸wi zameldowania w domku letniskowym lub podobnym budynku, to wnioskodawcy przys艂uguje prawo do wniesienia odwo艂ania. 聽
Polacy wci膮偶 przeceniaj膮 znaczenie meldunk贸w
Osoby zamierzaj膮ce lub podobnym budynku powinny pami臋ta膰, 偶e samo zameldowanie nie zapewnia tytu艂u prawnego do nieruchomo艣ci. Wyrok Wojew贸dzkiego S膮du Administracyjnego w Bia艂ymstoku z dnia 21 wrze艣nia 2004 r. (sygn. akt II SA/Bk 367/04) potwierdza t臋 tez臋 i przypomina, 偶e zameldowanie jest czynno艣ci膮 typowo administracyjn膮. Obecnie meldunki s膮 najbardziej istotne dla lokalnego samorz膮du, kt贸ry dzi臋ki nim mo偶e dok艂adniej oceni膰 potrzeby w zakresie us艂ug publicznych. Trzeba te偶 wiedzie膰, 偶e miejsce zameldowania nie ma znaczenia np. w kontek艣cie obowi膮zku podatkowego. Fiskus w ramach bierze bowiem pod uwag臋 miejsce faktycznego zamieszkania podatnika, a nie jego miejsce zameldowania (zobacz art. 4 rozporz膮dzenia ministra finans贸w z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie w艂a艣ciwo艣ci organ贸w podatkowych).
Meldunek w domku letniskowym - procedura
Zgoda urz臋du na zameldowanie w budynku typowo rekreacyjnym nie oznacza, 偶e wymagania formalne b臋d膮 inne ni偶 w przypadku meldunku dotycz膮cego na przyk艂ad domu. Zatem opr贸cz formularza zg艂oszenia zameldowania potrzebne b臋d膮 dokumenty potwierdzaj膮ce tytu艂 prawny do budynku. Najcz臋艣ciej chodzi o odpis ksi臋gi wieczystej po艣wiadczaj膮cy w艂asno艣膰 albo umow臋 najmu. Osoba nieposiadaj膮ca tytu艂u prawnego do domku letniskowego, w ramach internetowej procedury zameldowania powinna przedstawi膰 skan o艣wiadczenia w艂a艣ciciela lub najemcy potwierdzaj膮cego jej pobyt. Potrzebny b臋dzie te偶 dokument (w formie skanu), kt贸ry za艣wiadcza o tytule prawnym osoby potwierdzaj膮cej pobyt.
Je艣li natomiast dokumenty zostan膮 z艂o偶one w formie papierowej, to zamiast o艣wiadczenia potwierdzaj膮cego pobyt wystarczy podpis osoby posiadaj膮cej tytu艂 prawny do nieruchomo艣ci na formularzu zg艂oszenia zameldowania. Warto pami臋ta膰, 偶e potwierdzenie pobytu mieszka艅ca potrzebuj膮cego meldunku (przez w艂a艣ciciela lub najemc臋 lokum) nie jest r贸wnoznaczne z wyra偶eniem zgody na zamieszkiwanie. Zgodnie z orzecznictwem s膮d贸w meldunek nie przes膮dza bowiem o tytule prawnym do lokum. Mo偶na tutaj przypomnie膰 wcze艣niej wymieniony Wyrok Wojew贸dzkiego S膮du Administracyjnego w Bia艂ymstoku z dnia 21 wrze艣nia 2004 r.
Andrzej Prajsnar