Captor Therapeutics w projekcie CT-01 planuje podanie leku pierwszemu pacjentowi w maju, a wynik贸w cz臋艣ciowych spodziewa si臋 na prze艂omie 2025/26. W projekcie CT-03 jest na etapie przygotowa艅 do wej艣cia do fazy klinicznej - poinformowali przedstawiciele sp贸艂ki podczas wideokonferencji.


"W badaniu w projekcie CT-01 spodziewamy si臋 bardzo szybkiej rekrutacji pacjent贸w (...). Bonusem sytuacji jest to, 偶e lek b臋dziemy podawali pacjentom drugiego rzutu choroby (...). Spodziewamy si臋 podania leku pierwszemu pacjentowi w maju. Pacjent zosta艂 ju偶 zidentyfikowany i b臋dzie to najprawdopodobniej pacjent w Hiszpanii" - powiedzia艂 cz艂onek zarz膮du, dyrektor naukowy Micha艂 Walczak.
"Wynik贸w cz臋艣ciowych spodziewamy si臋 na prze艂omie 2025/26" - doda艂.
W projekcie CT-01 sp贸艂ka w grudniu otrzyma艂a zgod臋 na przeprowadzenie badania klinicznego fazy I u pacjent贸w z rakiem w膮trobowokom贸rkowym.
Projekt CT-01 zak艂ada odkrycie i opracowanie kandydata na lek w leczeniu raka w膮trobowokom贸rkowego w celu eliminacji nowotworowych kom贸rek macierzystych poprzez indukowan膮 degradacj臋 onkogennego czynnika transkrypcyjnego.
"Jeste艣my u progu podania leku pierwszemu pacjentowi. Postrzegamy rynek jako bardzo du偶y i z olbrzymim potencja艂em do wzrostu. Jest to rynek na poziomie 3 mld USD, ze 艣redniorocznym wzrostem na poziomie 12 proc." - powiedzia艂 Walczak.
"Zrekrutowali艣my 19 o艣rodk贸w, w kt贸rych b臋dzie prowadzone badanie - 8 we Francji, 4 w Niemczech i 7 w Hiszpanii. Spodziewamy si臋, 偶e lek b臋dzie podany maksymalnie ok. 140 pacjentom" - doda艂.
W projekcie CT-03, koncentruj膮cym si臋 na degradacji bia艂ka MCL-1 w terapii nowotwor贸w uk艂adu krwiono艣nego, limfatycznego oraz guz贸w litych, we wrze艣niu Captor Therapeutics wy艂oni艂 kandydata klinicznego.
"Rozpocz臋li艣my pakiet bada艅 umo偶liwiaj膮cych rozpocz臋cie badania klinicznego. (...) Pierwsze podanie pacjentowi b臋dzie w obszarze bia艂aczek lub ch艂oniak贸w" - powiedzia艂 cz艂onek zarz膮du.
"Jeste艣my na etapie bada艅 umo偶liwiaj膮cych wej艣cie do fazy klinicznej. Pod koniec roku sko艅czymy faz臋 toksykologii w standardzie GLP, planujemy sko艅czenie pisania broszury badacza. 艢cie偶k膮 krytyczn膮 jest produkcja API" - doda艂.
Sp贸艂ka poinformowa艂a w raporcie, 偶e z艂o偶enie wniosku CTA (Clinical Trial Application 鈥� wniosek o pozwolenie na badania kliniczne) jest planowane na drug膮 po艂ow臋 2026 r.
"Widzimy szans臋 na zastosowanie monoterapii u pacjent贸w obarczonych ostr膮 bia艂aczk膮 szpikow膮 opornych na wenetoklaks. (...) Jest te偶 kilka innych form nowotwor贸w, w kt贸rych widzimy dobr膮 aktywno艣膰 monoterapii" - oceni艂 Walczak.
Wenetoklaks jest zwi膮zkiem stosowanym w terapii nawracaj膮cej formy ostrej bia艂aczki szpikowej.
Jak poinformowa艂 dyrektor ds. finansowych Adam 艁ukoj膰, ca艂e badanie CT-01 b臋dzie kosztowa艂o 40-60 mln z艂, z czego kilka mln z艂 zosta艂o ju偶 wydane.
"Je艣li chodzi o CT-03 wydatki na us艂ugi zewn臋trzne to kilkana艣cie mln z艂, by badanie mog艂o si臋 rozpocz膮膰. (...) W sumie badanie b臋dzie prawdopodobnie kosztowa艂o tak偶e ok. 40-60 mln z艂" - doda艂.
W raporcie sp贸艂ka poinformowa艂a, 偶e na koniec grudnia 2024 roku dysponowa艂a aktywami obrotowymi, g艂贸wnie sk艂adaj膮cymi si臋 z got贸wki i nale偶no艣ci, o 艂膮cznej warto艣ci 77,5 mln z艂.
Jak podano, Captor Therapeutics dysponuje obecnie zabezpieczonymi 艣rodkami finansowymi na prowadzenie dzia艂alno艣ci do ko艅ca II kwarta艂u 2026 roku.
Captor Therapeutics to firma biofarmaceutyczna zajmuj膮ca si臋 rozwojem lek贸w opartych na celowanej degradacji bia艂ek (Targeted Protein Degradation, TPD). (PAP Biznes)
doa/ asa/