Banki zarabiaj膮 cztery razy wi臋cej ni偶 艣rednio zarabia艂y w roku przez ostatnie 15 lat, m.in. przez bardzo wysoko oprocentowane kredyty - przekaza艂a w niedziel臋 minister funduszy Katarzyna Pe艂czy艅ska-Na艂臋cz. Doda艂a, 偶e w ten spos贸b nie wspieraj膮, ale "dusz膮" polski rozw贸j.


Jak napisa艂a w niedziel臋 na portalu X Pe艂czy艅ska-Na艂臋cz, jej propozycja wprowadzenia w Polsce podatku od nadmiarowych zysk贸w bank贸w "uruchomi艂a reakcj臋 pro-bankowego lobby", kt贸re broni bank贸w.
"Banki (...) zarabiaj膮 kuriozalnie du偶o. Cztery razy wi臋cej ni偶 艣redniorocznie w minionych 15 latach. Zarabiaj膮, poniewa偶 z jednej strony: oferuj膮 bardzo niskie oprocentowanie oszcz臋dzaj膮cym - znacznie poni偶ej inflacji, a z drugiej bardzo wysoko oprocentowane kredyty. Czyli +pozyskuj膮+ pieni膮dze bardzo tanio, a sprzedaj膮 bardzo drogo. R贸偶nica pomi臋dzy jednym a drugim jest w Polsce najwi臋ksza w Europie" - poinformowa艂a minister funduszy.
Odnios艂a si臋 w ten spos贸b do - jak okre艣li艂a - mitu, zgodnie z kt贸rym, znaczne zyski bank贸w to efekt wysokich st贸p bazowych banku centralnego.
Awantura o mar偶e hipoteczne. Kto ma racj臋? Wyja艣niamy
Ile polskie banki zarabiaj膮 na kredytach mieszkaniowych i czy te ostatnie faktycznie s膮 najdro偶sze w Europie? 鈥� takie kwestie nurtuj膮 ostatnio opini臋 publiczn膮. W tym temacie pojawi艂o si臋 ju偶 na tyle du偶o bzdur, 偶e wypada艂oby spraw臋 nieco wyprostowa膰.
Pe艂czy艅ska-Na艂臋cz oceni艂a, 偶e oprocentowanie kredyt贸w nie musi by膰 wy偶sze od bazowej stopy NBP. Przekaza艂a te偶, 偶e w lipcu 2024 r. w 18 krajach Unii Europejskiej 艣rednie oprocentowanie kredyt贸w hipotecznych by艂o ni偶sze ni偶 bazowa stopa banku centralnego. Doda艂a, 偶e w tym czasie w Polsce "kredyt hipoteczny o ponad 2 proc. (o ponad 2 p.p. - PAP) przewy偶sza艂 stopy NBP i by艂 najdro偶szy w UE".
Szefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej stwierdzi艂a te偶, 偶e banki nie finansuj膮 polskiego rozwoju, ale go "dusz膮". Jej zdaniem, banki - maj膮c "nadmiar pieni臋dzy" - nie musz膮 zabiega膰 o klienta, dlatego oferuj膮 nieatrakcyjne warunki kredyt贸w. "Efekt? W Polsce mamy najmniej w Unii kredyt贸w rozwojowych. A inwestycje w firmach zmniejszy艂y si臋 rok do roku o 7,8 proc." - napisa艂a.
Minister oceni艂a r贸wnie偶, 偶e wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysk贸w bank贸w jest dobrym rozwi膮zaniem, bo zmusi banki do finansowania polskiego rozwoju. "Banki pozbawione +manny z nieba+ b臋d膮 wreszcie musia艂y +ruszy膰 do roboty+ i szuka膰 zarobku tam gdzie powinny - w kredytowaniu polskich przedsi臋biorstw i wpuszczaniu pieni臋dzy w polski rozw贸j. Bo tylko zwi臋kszaj膮c skal臋 dzia艂alno艣ci b臋d膮 w stanie odbudowa膰 stracone zyski" - napisa艂a.
Do jej pomys艂u na艂o偶enia nowego podatku na banki w 艣rod臋 odni贸s艂 si臋 w mediach minister finans贸w Andrzej Doma艅ski. Przekaza艂, 偶e banki ju偶 teraz p艂ac膮 w Polsce bardzo wysokie podatki i oceni艂, 偶e sektor bankowy "w tej chwili finansuje gospodark臋", bo polskie firmy po po偶yczki zwracaj膮 si臋 w艂a艣nie do sektora bankowego. "Banki (...) s膮 - je偶eli chodzi o sektory gospodarki - najwi臋kszym p艂atnikiem. To jest z CIT-u ponad 13 mld z艂 (...), mamy jeszcze osobny podatek ju偶 na艂o偶ony na banki, to jest ponad 6 mld z艂 dodatkowego 艣wiadczenia" - informowa艂 w Programie Trzecim Polskiego Radia Doma艅ski.
Szef MF przyzna艂 jednocze艣nie, 偶e wyniki i zyski sektora bankowego "s膮 faktycznie wysokie", zaznaczaj膮c jednak, 偶e 藕r贸d艂em tych wynik贸w s膮 wysokie stopy procentowe, o kt贸rych decyduje Rada Polityki Pieni臋偶nej. Doda艂, 偶e - zgodnie z oczekiwaniami analityk贸w - w tym roku stopy procentowe b臋d膮 spada艂y, a wraz z nimi spada膰 b臋d膮 "ograniczone zyski sektora, kt贸re maj膮 charakter jednorazowy".
Doma艅ski zwr贸ci艂 te偶 uwag臋, 偶e ponad 50 proc. aktyw贸w sektora bankowego w Polsce to banki kontrolowane przez pa艅stwo, dlatego "zyski tych bank贸w trafiaj膮 w tej czy w innej formie w bardzo du偶ej mierze do bud偶etu".
Wprowadzenie w Polsce podatku od nadmiarowych zysk贸w w sektorze bankowym minister funduszy Katarzyna Pe艂czy艅ska-Na艂臋cz zaproponowa艂a w poniedzia艂ek. Stwierdzi艂a, 偶e pieni膮dze z podatku mo偶na przeznaczy膰 np. na inwestycje w obronno艣膰.
"Banki w Polsce osi膮gaj膮 obecnie nadzwyczajne zyski, a jest przecie偶 co艣 takiego jak podatek od nadzwyczajnych zysk贸w. On mo偶e by膰 jednorazowy, wprowadzony na rok, potem ewentualnie przed艂u偶any. Taki podatek wprowadzi艂y Czechy, co艣 takiego zrobi艂y W艂ochy, Hiszpania. I w obecnej sytuacji geopolitycznej co艣 podobnego powinna zrobi膰 Polska" - opodatkowa膰 banki od tych nadmiarowych zysk贸w" - wskazywa艂a minister w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu".
Doda艂a, 偶e chodzi o to, 偶eby przep艂yw pieni膮dza od podatnik贸w, skumulowany dzisiaj w dochodach bank贸w, wr贸ci艂 do spo艂ecze艅stwa: "na bezpiecze艅stwo, mo偶e te偶 na zdrowie". Zauwa偶y艂a, 偶e efekt dodatkowy by艂by taki, 偶e banki zastanowi艂yby si臋 nad swoimi strategiami dochodowymi na kolejne lata. (PAP)
bpk/ sdd/