Serbski nadawca publiczny RTS z艂o偶y艂 w pi膮tek skarg臋 o pope艂nieniu przest臋pstwa przeciwko t艂umom blokuj膮cym od pi臋ciu dni siedzib臋 stacji. Odpowiadaj膮cy za blokad臋 studenci zarzucaj膮 jej nieobiektywne relacjonowanie trwaj膮cych w kraju od listopada protest贸w antyrz膮dowych.


We wniosku wskazano, 偶e od poniedzia艂ku wst臋p dziennikarzy i innych pracownik贸w jest utrudniony, co uniemo偶liwia stacji emitowanie swoich program贸w. "Pracownicy s膮 nara偶eni na niebezpiecze艅stwo podczas brutalnych blokad, poniewa偶 za ka偶dym razem, gdy wchodz膮 do budynku, musz膮 by膰 zabezpieczani przez policj臋, a przy okazji s膮 obra偶ani, opluwani i popychani" - napisa艂 RTS.
"Ponadto w mediach spo艂eczno艣ciowych opublikowano numery telefon贸w trzech redaktor贸w, a tak偶e sporz膮dzono i rozes艂ano gro藕by do niekt贸rych redaktor贸w i dziennikarzy, co bezpo艣rednio narazi艂o bezpiecze艅stwo i 偶ycie pracownik贸w" - dodano.
RTS za偶膮da艂 zidentyfikowania wszystkich os贸b, kt贸re "dopu艣ci艂y si臋 tych przest臋pstw", i wszcz臋cia przeciwko nim post臋powania karnego. "呕膮damy te偶 reakcji Komisji Europejskiej, OBWE i innych organizacji mi臋dzynarodowych" - dodano w komunikacie RTS.
Studenci rozpocz臋li w poniedzia艂ek wieczorem blokad臋, twierdz膮c, 偶e media pa艅stwowe nie relacjonuj膮 obiektywnie ich protest贸w. Poza fizyczn膮 blokad膮 budynku, programy stacji s膮 zak艂贸cane krzykami i innymi ha艂asami z zewn膮trz. R贸wnie偶 w pi膮tek przed siedzib膮 stacji zgromadzi艂 si臋 t艂um os贸b sprzeciwiaj膮cych si臋 jednostronno艣ci medi贸w publicznych.
Organizowane w Serbii protesty s膮 odpowiedzi膮 na katastrof臋 budowlan膮 na dworcu kolejowym w Nowym Sadzie z pocz膮tku listopada, w wyniku kt贸rej zgin臋艂o 16 os贸b - ostatnia ofiara zmar艂a w szpitalu w marcu. Od grudnia inicjatyw臋 w organizacji masowych demonstracji przej臋li studenci, kt贸rzy od kilku miesi臋cy okupuj膮 r贸wnie偶 60 wydzia艂贸w we wszystkich o艣rodkach akademickich kraju.
Studenci domagaj膮 si臋 ujawnienia um贸w zwi膮zanych z remontem dworca w Nowym Sadzie, ukarania winnych napad贸w na demonstrant贸w, oddalenia zarzut贸w wobec uczestnik贸w protest贸w i zwi臋kszenia o 20 proc. wydatk贸w bud偶etowych na szkolnictwo wy偶sze.
W kwietniu do postulat贸w dodano 偶膮dania przeprowadzenia szczeg贸艂owego dochodzenia w sprawie tajemniczego huku, kt贸ry doprowadzi艂 do wybuchu paniki podczas protestu zorganizowanego w Belgradzie 15 marca, oraz usuni臋cia ze stanowisk os贸b odpowiedzialnych za wizyt臋 prezydenta Serbii Aleksandara Vuczicia u przewiezionych do Serbii rannych w po偶arze klubu nocnego w Macedonii P贸艂nocnej.
Z Belgradu Jakub Bawo艂ek (PAP)
jbw/ sp/