Prezydent Andrzej Duda podpisa艂 w poniedzia艂ek w siedzibie Gie艂dy Papier贸w Warto艣ciowych w Warszawie ustaw臋 o Pracowniczych Planach Kapita艂owych, zak艂adaj膮c膮 utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszcz臋dzania, wsp贸艂tworzonego przez pracownik贸w, pracodawc贸w i pa艅stwo.


Pracownicze Programy Kapita艂owe maj膮 dotyczy膰, wed艂ug szacunk贸w rz膮du, oko艂o 11,5 mln pracownik贸w i maj膮 zapewni膰 dodatkowe oszcz臋dno艣ci dla przysz艂ych emeryt贸w, po uko艅czeniu przez nich 60. roku 偶ycia.
Wp艂ata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK mo偶e wynosi膰 od 2 do 4 proc. wynagrodzenia. Z kolei pracodawca dop艂aca艂by sk艂adk臋 od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia. W efekcie maksymalna wp艂ata na PPK w przypadku jednego pracownika mog艂aby wynosi膰 8 proc. Wp艂ata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK b臋dzie mog艂a wynosi膰 mniej ni偶 2 proc. wynagrodzenia, ale nie mniej ni偶 0,5 proc. wynagrodzenia, je偶eli wynagrodzenie uczestnika PPK osi膮gane z r贸偶nych 藕r贸de艂 w danym miesi膮cu nie przekracza kwoty odpowiadaj膮cej 1,2-krotno艣ci minimalnego wynagrodzenia.
Poza tym, obowi膮zywa艂aby coroczna dop艂ata z bud偶etu w wysoko艣ci 240 z艂, a ponadto pa艅stwo dawa艂oby dodatkow膮 "op艂at臋 powitaln膮" w wysoko艣ci 200 z艂.
Ustawa wejdzie w 偶ycie 1 stycznia 2019 r. z p贸艂rocznym vacatio legis. Najwi臋ksze firmy, zatrudniaj膮ce powy偶ej 250 os贸b, zaczn膮 stosowa膰 przepisy ustawy od 1 lipca 2019 r. Podmioty zatrudniaj膮ce co najmniej 50 os贸b - od 1 stycznia 2020 r., a firmy zatrudniaj膮ce co najmniej 20 os贸b - od 1 lipca 2020 r. Pozosta艂e podmioty b臋d膮 musia艂y stosowa膰 ustaw臋 od 1 stycznia 2021 r. Ten ostatni termin obowi膮zuje te偶 podmioty nale偶膮ce do sektora finans贸w publicznych.
Rz膮d za艂o偶y艂, 偶e za rok na rynek kapita艂owy od PPK wp艂ynie 6 mld z艂, za dwa lata 12 mld z艂, a od 2021 r. b臋dzie dop艂ywa艂o 15 mld z艂 rocznie. To przy za艂o偶eniu, 偶e do PPK przyst膮pi trzy czwarte uprawnionych.
Program PPK b臋dzie prowadzony przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, zak艂ady ubezpiecze艅 i Powszechne Towarzystwa Emerytalne. Gdy kto艣 osi膮gnie 60. rok 偶ycia, b臋dzie m贸g艂 wyp艂aci膰 zgromadzone 艣rodki jednorazowo, cho膰 wtedy 75 proc. z nich b臋dzie opodatkowane. Je偶eli kwota ta b臋dzie wyp艂acana w miesi臋cznych ratach przez 10 lat, nie b臋dzie opodatkowana.
Wynagrodzenie za zarz膮dzanie funduszem inwestycyjnym, funduszem emerytalnym lub subfunduszem, b臋d膮cymi funduszami zdefiniowanej daty, w kt贸rych lokowane b臋d膮 艣rodki gromadzone w PPK, nie b臋dzie mog艂o by膰 wi臋ksze ni偶 0,5 proc. warto艣ci aktyw贸w netto w skali roku.
Ca艂kowity limit op艂at pobieranych przez instytucje finansowe okre艣lono na poziomie do 0,6 proc. warto艣ci aktyw贸w netto takiej instytucji (z czego nie wi臋cej ni偶 0,1 proc. b臋dzie stanowi艂a tzw. op艂ata za osi膮gni臋cie okre艣lonego wyniku inwestycyjnego).
Zgodnie z ustaw膮 艂膮czna warto艣膰 inwestycji w aktywa denominowane w walutach obcych nie b臋dzie mog艂a przekroczy膰 30 proc. warto艣ci aktyw贸w funduszu inwestycyjnego lub funduszu emerytalnego. Projekt znosi ograniczenia co do stosowania tzw. kr贸tkiej sprzeda偶y i inwestycji w metale, wprowadza mo偶liwo艣膰 inwestowania w towarowe instrumenty pochodne, umo偶liwia lokowanie cz臋艣ci aktyw贸w w produkty oparte o nieruchomo艣ci, fundusze venture capital, private equity i fundusze inwestycyjne stosuj膮ce strategie absolutnej stopy zwrotu. W wymienione wy偶ej inwestycje b臋dzie mo偶na zaanga偶owa膰 najwy偶ej 10 proc. aktyw贸w.
艢rodki gromadzone przez uczestnika PPK maj膮 by膰 lokowane w funduszu zdefiniowanej daty w艂a艣ciwym dla jego wieku. W ramach PPK b臋dzie wyodr臋bnionych minimum 5 takich funduszy. Maj膮 si臋 one r贸偶ni膰 sposobem alokacji aktyw贸w pomi臋dzy papierami d艂u偶nymi a akcjami.
Wprowadzono limity inwestycyjne wynikaj膮ce z ograniczenia dla funduszy zdefiniowanej daty, kt贸re maj膮 tworzy膰 PPK. Wynika z nich, 偶e proporcja w portfelach funduszy cz臋艣ci rynkowej, czyli np. akcji, do d艂u偶nej, czyli lokat i obligacji, ma by膰 na pocz膮tku kariery zawodowej oszcz臋dzaj膮cego jak 80 proc. do 20 proc., a na koniec jak 15 proc. do 85 proc.
W cz臋艣ci udzia艂owej portfela inwestycyjnego funduszu, ustawodawca dok艂adnie okre艣li艂, w jakie sp贸艂ki i w jakim procencie b臋dzie mo偶na inwestowa膰 zgromadzone 艣rodki na rachunku PPK. S膮 to g艂贸wnie du偶e sp贸艂ki z WIG20 i mWIG40.
Art. 37 ust.13 ustawy o PPK wskazuje, 偶e fundusz zdefiniowanej daty w ramach cz臋艣ci udzia艂owej portfela mo偶e lokowa膰:
* nie mniej ni偶 50 proc. aktyw贸w netto w akcje, prawa do akcji, prawa poboru lub inne instrumenty udzia艂owe emitowane przez sp贸艂ki publiczne wchodz膮ce w sk艂ad indeksu WIG20 lub instrumenty pochodne, dla kt贸rych instrumentem bazowym s膮 akcje tych sp贸艂ek lub indeks WIG20
* nie wi臋cej ni偶 20 proc. aktyw贸w netto w akcje, prawa do akcji, prawa poboru lub inne instrumenty udzia艂owe emitowane przez sp贸艂ki publiczne wchodz膮ce w sk艂ad indeksu mWIG40 lub instrumenty pochodne, dla kt贸rych instrumentem bazowym s膮 akcje tych sp贸艂ek lub indeks mWIG40
* nie wi臋cej ni偶 20 proc. aktyw贸w netto w ramach cz臋艣ci udzia艂owej w akcje, prawa do akcji, prawa poboru lub inne instrumenty udzia艂owe emitowane przez sp贸艂ki publiczne notowane na GPW inne ni偶 wymienione w pkt 1 i 2 powy偶ej oraz sp贸艂ki notowane na rynku NewConnect oraz na innych zorganizowanych rynkach w Polsce oraz instrumenty pochodne, dla kt贸rych instrumentem bazowym s膮 akcje tych sp贸艂ek oraz indeks贸w rynk贸w, na kt贸rych s膮 notowane
* nie mniej ni偶 20 proc. aktyw贸w netto w akcje, prawa do akcji, prawa poboru lub inne instrumenty udzia艂owe b臋d膮ce przedmiotem obrotu na rynku zorganizowanym w pa艅stwie nale偶膮cym do OECD innym ni偶 Rzeczpospolita Polska lub instrumenty pochodne, dla kt贸rych instrumentem bazowym s膮 te instrumenty udzia艂owe lub indeksy tych instrument贸w. (PAP Biznes)
pr/ osz/