ZUS ma pi臋膰 lat na wydanie decyzji zobowi膮zuj膮cej do zwrotu nienale偶nie pobranego 艣wiadczenia z tarczy antykryzysowej. Wnioski o postojowe to o艣wiadczenia, kt贸re w za艂o偶eniu opiera艂y si臋 na zaufaniu do obywateli, ale to nie oznacza, 偶e nie s膮 one analizowane - przekaza艂 PAP rzecznik Zak艂adu Pawe艂 呕ebrowski.


Portal prawo.pl napisa艂 w czwartek, 偶e przedsi臋biorcy, kt贸rzy otrzymali pomoc z tarcz antykryzysowych, zw艂aszcza 艣wiadczenie postojowe, mog膮 spodziewa膰 si臋 weryfikacji i decyzji ZUS nakazuj膮cych zwrot otrzymanych pieni臋dzy. "W ka偶dym oddziale Zak艂adu powsta艂y specgrupy pracownik贸w, kt贸rzy r臋cznie weryfikuj膮 udzielon膮 pomoc. Z informacji Prawo.pl wynika, 偶e w wielu przypadkach pomoc otrzyma艂y firmy, kt贸re nie powinny" - czytamy na portalu.
Do informacji tych odni贸s艂 si臋 rzecznik ZUS Pawe艂 呕ebrowski.
"System, kt贸ry realizowa艂 w Zak艂adzie Ubezpiecze艅 Spo艂ecznych tarcz臋 antykryzysow膮 dzia艂a艂 poprawnie i realizowa艂 pomoc zgodnie zobowi膮zuj膮cymi przepisami. Nie jest prawd膮, 偶e automat ZUS myli艂 si臋 w przyznawaniu 艣rodk贸w. Od samego pocz膮tku informowali艣my, 偶e ZUS ma obowi膮zek kontrolowania os贸b, kt贸re otrzyma艂y pomoc od pa艅stwa. Zgodnie z przepisami przy udzielaniu wsparcia zasad膮 by艂o, 偶e przyjmowanie wniosk贸w odbywa艂o si臋 na podstawie o艣wiadcze艅 przedsi臋biorc贸w. Dzi臋ki temu ZUS m贸g艂 szybciej przyzna膰 艣rodki w czasie kryzysu wywo艂anego Covid-19" - wyja艣ni艂 rzecznik.
"Nale偶y podkre艣li膰, 偶e osoby, kt贸re wnioskowa艂y o pomoc bior膮 pe艂n膮 odpowiedzialno艣膰 za przekazane informacje w o艣wiadczeniach. ZUS ma prawo sprawdzi膰 te dokumenty 5 lat od wyp艂aty 艣wiadcze艅. Do kontroli typowane s膮 o艣wiadczenia, gdzie istnieje du偶e ryzyko wprowadzenia urz臋du w b艂膮d. Ponadto o mo偶liwych nieprawid艂owo艣ciach informuj膮 ZUS r贸wnie偶 sygnali艣ci. Niekiedy s膮 to osoby, z kt贸rymi pracodawca zawar艂 umowy cywilnoprawne" - zaznaczy艂 呕ebrowski.
Jak wskaza艂, w niekt贸rych przypadkach, gdy ZUS mia艂 informacje o tym, 偶e mog艂o doj艣膰 do z艂amania prawa by艂a powiadamiana prokuratura. "Warto zaznaczy膰, 偶e pomoc wyp艂acana w ramach 艣wiadczenia postojowego to 艣rodki publiczne. Wnioski o postojowe to o艣wiadczenia, kt贸re w za艂o偶eniu opieraj膮 si臋 na du偶ym zaufaniu do obywateli. To nie oznacza, 偶e informacje podane w tych wnioskach nie b臋d膮 analizowane" - doda艂 rzecznik.
Podkre艣li艂, 偶e "dzi臋ki wysi艂kom pracownik贸w ZUS uda艂o si臋 odzyska膰 miliony z艂otych publicznych pieni臋dzy". "Przyk艂adem jest g艂o艣na sprawa z Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie przedsi臋biorca fikcyjnie zatrudni艂 na zleceniu kilkuset os贸b, posiadaj膮cych status studenta i wy艂udzi艂 ponad 1 mln z艂otych. Za wy艂udzenie 艣wiadcze艅 odpowiedzia艂 nie tylko przedsi臋biorca, ale tak偶e kilkuset student贸w skuszonych perspektyw膮 艂atwego zysku. To za ich spraw膮 dosz艂o do po艣wiadczenia nieprawdy we wnioskach sk艂adanych do ZUS. Tylko w tej sprawie Zak艂ad odzyska艂 ju偶 1 mln z艂otych" - przekaza艂 呕ebrowski.
"Nie jest prawd膮 r贸wnie偶, 偶e w ostatnim czasie w ZUS powsta艂y supergrupy pracownik贸w, kt贸rzy r臋cznie weryfikuj膮 udzielon膮 pomoc. ZUS zako艅czy艂 pilota偶owy projekt, kt贸ry ma pom贸c oszacowa膰 ryzyka nadu偶y膰. Dotyczy to r贸wnie偶 kwestii przekazywania fa艂szywych informacji do ZUS. Oddzia艂y zosta艂y oficjalnie zobowi膮zane do tego, aby nadal realizowa膰 ten projekt. Jego g艂贸wnym zadaniem jest ochrona publicznych pieni臋dzy i walka z nieuczciwymi lud藕mi, kt贸rzy pr贸buj膮 wy艂udzi膰 pieni膮dze z ZUS" - zaznaczy艂 rzecznik.
艢wiadczenie postojowe przeznaczone by艂o dla przedsi臋biorc贸w i os贸b wykonuj膮cych umowy cywilnoprawne, kt贸rzy negatywnie odczuli skutki wyst臋powania w Polsce COVID-19.
Autorka: Karolina Kropiwiec
kkr/ mhr/