Bank Gospodarstwa Krajowego wygenerowa艂 w 2024 r. 389 mld z艂 wsparcia dla gospodarki, czyli o 9 proc. wi臋cej ni偶 rok wcze艣niej. Zaanga偶owanie kredytowo-gwarancyjne wynios艂o 190 mld z艂, zysk netto - 2,9 mld z艂 - poinformowa艂 w czwartek BGK.


Przychody BGK wynios艂y 5,3 mld z艂. Bilansowe i pozabilansowe zaanga偶owanie kredytowo-gwarancyjne by艂o najwy偶sze w historii, w por贸wnaniu do 2023 r. wzros艂o o 11,3 proc. Wska藕nik koszt贸w do dochod贸w wyni贸s艂 18,2 proc. a 艂膮czny wsp贸艂czynnik kapita艂owy - 30,6 proc.
W 2024 r. bank zawar艂 umowy z resortami na wszystkie powierzone mu instrumenty z KPO - 5 po偶yczkowych i 3 dotacyjne. BGK odpowiada za dystrybucj臋 ponad 140 mld z艂, czyli za po艂ow臋 wszystkich 艣rodk贸w z polskiego KPO - podkre艣li艂 bank.
"Dzia艂ania podj臋te w 2024 r. oraz nasze wyniki finansowe to dow贸d na profesjonalizm Banku Gospodarstwa Krajowego i odpowiedzialne zarz膮dzanie 艣rodkami publicznymi. (...) Zysk nie jest dla BGK celem samym w sobie. Na pierwszym miejscu stawiamy wzmacnianie polskiej gospodarki 鈥� powiedzia艂 prezes BGK Miros艂aw Czekaj, cytowany w komunikacie banku.
Jak doda艂, w I kw. 2025 r. BGK zakontraktowa艂 z KPO 26 mld z艂. "To niemal dwukrotnie wi臋cej ni偶 raportujemy za 2024 r. Ten wynik jest mo偶liwy dzi臋ki solidnym fundamentom, kt贸re po艂o偶yli艣my pod obs艂ug臋 powierzonych program贸w w ubieg艂ych miesi膮cach" - podkre艣li艂 Czekaj.
Bank poinformowa艂, 偶e do ko艅ca 2024 r. bank podpisa艂 430 um贸w na po偶yczki wspieraj膮ce zielon膮 transformacj臋 miast na 艂膮czn膮 kwot臋 blisko 1,3 mld z艂. Zawar艂 te偶 rekordow膮 umow臋 po偶yczki na kwot臋 11 mld z艂 z Funduszu Wsparcia Energetyki na rozw贸j sieci elektroenergetycznych, a tak偶e pierwsz膮 umow臋 na finansowanie morskich farm wiatrowych z KPO.
BGK udzieli艂 tak偶e samorz膮dom i ich sp贸艂kom finansowania z rachunku w艂asnego na kwot臋 7,4 mld z艂, w 2023 r. wsparcie udzielone sektorowi JST wynios艂o 6,6 mld z艂. Bank dokona艂 te偶 najwi臋kszej dotychczas emisji obligacji na rynku ameryka艅skim, pozyskuj膮c 艂膮cznie 3,5 mld dol. na Fundusz Przeciwdzia艂ania COVID-19 oraz Krajowy Fundusz Drogowy, kt贸rych jest operatorem.
Do rynk贸w zagranicznych, na kt贸rych BGK finansuje polskich eksporter贸w, do艂膮czy艂y Kostaryka i Salwador. W grudniu BGK otworzy艂 tak偶e przedstawicielstwo w Kijowie, do kt贸rego zada艅 nale偶y wspieranie modernizacji i odbudowy tamtejszej gospodarki ze 艣rodk贸w KE, a tak偶e pomoc polskim przedsi臋biorcom w prowadzeniu inwestycji w Ukrainie.
BGK to nale偶膮cy w ca艂o艣ci do skarbu Pa艅stwa bank rozwojowy, wspieraj膮cy zr贸wnowa偶ony rozw贸j spo艂eczno-gospodarczy kraju. Bank inicjuje i rozwija wsp贸艂prac臋 mi臋dzy biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi. Na koniec 2024 r. aktywa BKG wynosi艂y prawie 270 mld z艂, a kapita艂 w艂asny niemal 41 mld z艂.(PAP)
wkr/ drag/