W艂adze ChRL zaapelowa艂y do po艂udniowokorea艅skich firm o wstrzymanie eksportu produkt贸w zawieraj膮cych chi艅skie metale ziem rzadkich do ameryka艅skich firm zbrojeniowych - poda艂a w 艣rod臋 agencja Reutera, powo艂uj膮c si臋 na miejscowe media. W艂adze w Seulu weryfikuj膮 doniesienia, Pekin nie komentuje.


Spraw臋 ujawni艂 we wtorek po艂udniowokorea艅skie dziennik "Korea Economic Daily", powo艂uj膮c si臋 na 藕r贸d艂a rz膮dowe i korporacyjne. Pocz膮tkowo podano, 偶e chi艅skie ministerstwo handlu ostrzeg艂o przedsi臋biorstwa z Korei P艂d. o potencjalnych sankcjach za naruszenie ogranicze艅 eksportowych, co p贸藕niej skorygowano na "rz膮d chi艅ski".
Resort przemys艂u Korei P艂d. potwierdzi艂, 偶e weryfikuje doniesienia ze stron膮 chi艅sk膮 i tamtejszymi firmami. Jak dot膮d, nie potwierdzono oficjalnego otrzymania pism od rz膮du chi艅skiego przez po艂udniowokorea艅skie podmioty. Chi艅skie ministerstwo handlu nie odpowiedzia艂o na pro艣by o komentarz.
Na pocz膮tku kwietnia Chiny wprowadzi艂y ograniczenia na eksport metali ziem rzadkich, wymagaj膮c od eksporter贸w uzyskania licencji w ramach dzia艂a艅 odwetowych za "c艂a wzajemne" prezydenta USA Donalda Trumpa. Import z Chin do USA obj臋ty jest taryf膮 w wysoko艣ci 145 proc., podczas gdy Chiny nak艂adaj膮 125-procentowe c艂o na import ze Stan贸w Zjednoczonych.
Dodatkowo, jak zauwa偶a Reuters, w艂adze w Pekinie przestrzeg艂y rz膮dy innych pa艅stw przed zawieraniem szerokich um贸w gospodarczych z USA kosztem ChRL.
Na czwartek w Waszyngtonie zaplanowane s膮 spotkania przedstawicieli w艂adz Korei P艂d. i USA w kwestii ce艂.
Metale ziem rzadkich to 17 pierwiastk贸w niezb臋dnych do wytwarzania wielu wsp贸艂czesnych technologii: od samochod贸w hybrydowych po uzbrojenie.
Korea Po艂udniowa posiada zasoby niekt贸rych z nich, ale wielko艣膰 z艂贸偶 stoi pod znakiem zapytania - zaznacza Reuters. Chiny z kolei wci膮偶 maj膮 ponad 80-procentowy udzia艂 w globalnej rafinacji metali ziem rzadkich.
Krzysztof Pawliszak (PAP)
krp/ ap/