W pa藕dzierniku 2016 r sprzeda偶 detaliczna zwi臋kszy艂a si臋 w skali roku o 4,6 proc. wobec wzrostu o 6,3 proc. przed miesi膮cem i o 3,6 proc. w analogicznym okresie ub. roku - poda艂 w pi膮tek G艂贸wny Urz膮d Statystyczny.


Od stycznia do pa藕dziernika br. sprzeda偶 detaliczna by艂a wy偶sza ni偶 przed rokiem o 5,5 proc.
GUS wyliczy艂, 偶e sprzeda偶 hurtowa w pa藕dzierniku br. by艂a o 4,1 proc. wy偶sza ni偶 przed rokiem, w tym w przedsi臋biorstwach hurtowych zwi臋kszy艂a si臋 o 2,1 proc. W okresie stycze艅-pa藕dziernik br. sprzeda偶 hurtowa w skali roku wzros艂a o 4,9 proc., w tym w przedsi臋biorstwach hurtowych o 2,3 proc.
Firmy prowadz膮ce dzia艂alno艣膰 zwi膮zan膮 z napraw膮 pojazd贸w samochodowych od stycznia do wrze艣nia br. zwi臋kszy艂y nak艂ady inwestycyjne o 2,8 proc. wi臋cej ni偶 przed rokiem, kiedy notowano spadek o 1,5 proc.
Zwi臋kszy艂a si臋 liczba nowo rozpocz臋tych inwestycji (o 15,6 proc.), a ich warto艣膰 kosztorysowa by艂a o 67,6 proc. wy偶sza ni偶 przed rokiem.
Lepsze wyniki finansowe bank贸w i firm w pierwszych trzech kwarta艂ach
Wyniki finansowe sektora bankowego oraz przedsi臋biorstw w okresie stycze艅-wrzesie艅 br. by艂y wy偶sze od osi膮gni臋tych w analogicznym okresie ub. roku - poda艂 w pi膮tek G艂贸wny Urz膮d Statystyczny w ramach informacji o sytuacji spo艂eczno - gospodarczej w pa藕dzierniku br.
Wed艂ug GUS wynik dzia艂alno艣ci bankowej by艂 o 9,5 proc. wy偶szy ni偶 przed rokiem i wyni贸s艂 45,4 mld z艂. Wynik z tytu艂u odsetek zwi臋kszy艂 si臋 o 8,7 proc., do 28,3 mld z艂, a wynik z tytu艂u prowizji spad艂 o 5,6 proc. i ukszta艂towa艂 si臋 na poziomie 9,5 mld z艂.
Koszty dzia艂ania bank贸w zwi臋kszy艂y si臋 o 13,8 proc. i wynios艂y 23,8 mld z艂, w tym koszty pracownicze stanowi艂y 50,1 proc., tj. 11,9 mld z艂 (wzrost o 5,0 proc.) - poda艂 耻谤锄膮诲. Wynik z dzia艂alno艣ci operacyjnej zwi臋kszy艂 si臋 w skali roku o 5,5 proc., do 14,8 mld z艂.
dotycz膮cy dzia艂alno艣ci kontynuowanej wyni贸s艂 w przypadku sektora bankowego 3,4 mld z艂, tj. o 26,3 proc. wi臋cej ni偶 w analogicznym okresie ub. roku.
W przypadku przedsi臋biorstw przychody z ca艂okszta艂tu dzia艂alno艣ci w okresie stycze艅-wrzesie艅 br. by艂y wy偶sze od osi膮gni臋tych w analogicznym okresie ub. roku o 2,9 proc., natomiast koszty ich uzyskania wzros艂y o 2,1 proc. "W rezultacie odnotowano popraw臋 wska藕nika poziomu koszt贸w z 95,4 proc. do 94,6 proc. Przychody netto ze sprzeda偶y produkt贸w, towar贸w i materia艂贸w wzros艂y o 2,8 proc." - poinformowa艂 GUS.
Wzros艂o w pa藕dzierniku przeci臋tne wynagrodzenie w sektorze przedsi臋biorstw
Przeci臋tne miesi臋czne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsi臋biorstw w pa藕dzierniku wynios艂o 4259,37 z艂 i by艂o wy偶sze ni偶 w pa藕dzierniku 2015 r. o 3,6 proc. - poda艂 w pi膮tek G艂贸wny Urz膮d Statystyczny.
GUS przypomnia艂, 偶e wynagrodzenie to we wrze艣niu br. wzros艂o o 3,9 proc., a przed rokiem o 3,3 proc.
Z kolei w okresie stycze艅pa藕dziernik br. przeci臋tne miesi臋czne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsi臋biorstw ukszta艂towa艂o si臋 na poziomie 4236,85 z艂 i by艂o o 4,0 proc. wy偶sze ni偶 w analogicznym okresie ub. roku (wobec wzrostu o 3,5 proc. przed rokiem) - doda艂 GUS.
Wzrost p艂ac w pa藕dzierniku, wed艂ug urz臋du, obserwowano w wi臋kszo艣ci sekcji, m.in. w zakwaterowaniu i gastronomii (o 6,5 proc.), handlu; naprawie pojazd贸w samochodowych (o 5,7 proc.) oraz budownictwie (o 4,3 proc.). Ni偶sze ni偶 w pa藕dzierniku ub. roku by艂y natomiast przeci臋tne p艂ace w g贸rnictwie i wydobywaniu (o 7,4 proc., na co wp艂yn臋艂o przesuni臋cie terminu wyp艂at nagr贸d w tej sekcji) - zaznaczy艂 GUS.
Od stycznia do wrze艣nia eksport wzr贸s艂 o 5,8 proc. rdr
Od stycznia do wrze艣nia eksport wzr贸s艂 o 5,8 proc. do 586,3 mld z艂 wobec analogicznego okresu przed rokiem, a import o 3,9 proc. do 568,4 mld z艂 - poda艂 w pi膮tek G艂贸wny Urz膮d Statystyczny.
Eksport do kraj贸w Unii Europejskiej wzr贸s艂 o 6,1 proc. do 467,7 mld z艂, a import z tych kraj贸w zwi臋kszy艂 si臋 o 6 proc. do 347,8 mld z艂. Wy偶sze ni偶 przed rokiem dodatnie saldo wymiany ukszta艂towa艂o si臋 na poziomie 119,9 mld z艂 (po trzech kwarta艂ach ub. roku by艂o to 112,9 mld z艂).
Jak poda艂 GUS, warto艣膰 obrot贸w z Niemcami wzros艂a, w por贸wnaniu z okresem trzech kwarta艂贸w ub. roku, w eksporcie o 6,8 proc. do 160,6 mld z艂, a w imporcie o 8,0 proc. do 134,3 mld z艂. "Wymiana zamkn臋艂a si臋 dodatnim saldem w wysoko艣ci 26,3 mld z艂 (wobec 26,0 mld z艂 przed rokiem). Udzia艂 Niemiec w obrotach og贸艂em zwi臋kszy艂 si臋 w skali roku: w eksporcie o 0,3 p.proc. do 27,4 proc., a w imporcie o 0,9 p.proc. do 23,6 proc." - poinformowa艂 Urz膮d.
W obrotach z Rosj膮, w por贸wnaniu z okresem stycze艅-wrzesie艅 ub. roku, eksport zwi臋kszy艂 si臋 o 5 proc. do 16,7 mld z艂, natomiast import by艂 ni偶szy o 20,7 proc. i wyni贸s艂 32,9 mld z艂.
Rosja przesun臋艂a si臋 z si贸dmego miejsca przed rokiem na 贸sme na li艣cie naszych partner贸w handlowych w eksporcie, a w imporcie pozosta艂a na trzeciej pozycji.
Produkcja budowlano-monta偶owa ni偶sza ni偶 przed rokiem
W pa藕dzierniku produkcja budowlano-monta偶owa by艂a o 20,1 proc. ni偶sza ni偶 przed rokiem -wobec spadku odpowiednio o 15,3 proc. we wrze艣niu br. i o 5,2 proc. w pa藕dzierniku ub. roku - poinformowa艂 w pi膮tek GUS.
Jednocze艣nie, jak poda艂 GUS, przedsi臋biorstwa budowlane w okresie stycze艅wrzesie艅 br. wykaza艂y wy偶sze ni偶 w analogicznym okresie ub. roku wyniki finansowe - brutto (3,3 mld z艂 wobec 2,7 mld z艂) oraz netto (2,8 mld z艂 wobec 2,2 mld z艂).
Z kolei wed艂ug GUS nak艂ady inwestycyjne w budownictwie w okresie stycze艅wrzesie艅 br. by艂y o 19,2 proc. ni偶sze ni偶 w okresie trzech kwarta艂贸w ub. roku (po znacznym wzro艣cie przed rokiem - o 52,5 proc.).
Liczba oddanych mieszka艅 mniejsza ni偶 przed rokiem
Liczba mieszka艅 oddanych do u偶ytkowania w pa藕dzierniku by艂a mniejsza ni偶 przed rokiem - poinformowa艂 w pi膮tek GUS.
Jak poda艂 GUS, wed艂ug wst臋pnych danych w pa藕dzierniku br. oddano do u偶ytkowania 14,7 tys. mieszka艅, tj. o 1,8 proc. mniej ni偶 przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 1,6 proc.).
"Obni偶y艂a si臋 liczba mieszka艅 oddanych w budownictwie przeznaczonym na sprzeda偶 lub wynajem (o 4,7 proc. do 7,2 tys.) oraz indywidualnym (o 1,5 proc. do 6,5 tys.). Mniej ni偶 przed rokiem mieszka艅 przekazano do u偶ytkowania tak偶e w budownictwie komunalnym (211 wobec 309). Wi臋cej mieszka艅 oddano natomiast w budownictwie spo艂ecznym czynszowym (341 wobec 165 przed rokiem), sp贸艂dzielczym (272 wobec 186) i zak艂adowym (150 wobec 132)" - g艂osi komunikat urz臋du.
Z kolei w okresie stycze艅-pa藕dziernik br., wed艂ug GUS, oddano do u偶ytkowania 艂膮cznie 127,0 tys. mieszka艅, tj. o 9,2 proc. wi臋cej ni偶 w analogicznym okresie ub. roku (kiedy notowano wzrost o 1,2 proc.).
W pa藕dzierniku wy偶sze renty i emerytury
Przeci臋tna miesi臋czna nominalna emerytura i renta brutto z pozarolniczego systemu ubezpiecze艅 spo艂ecznych w pa藕dzierniku br. by艂a o 1,4 proc. wi臋ksza ni偶 przed rokiem i wynios艂a 2096,75 z艂 - poda艂 w pi膮tek GUS.
Przeci臋tna miesi臋czna nominalna emerytura i renta brutto rolnik贸w indywidualnych w pa藕dzierniku br. ukszta艂towa艂a si臋 na poziomie 1197,43 z艂 i wzros艂a w skali roku o 0,1 proc. - doda艂 GUS.
Jak poinformowa艂 GUS, w okresie stycze艅pa藕dziernik br. przeci臋tna miesi臋czna nominalna emerytura i renta brutto z pozarolniczego systemu ubezpiecze艅 spo艂ecznych ukszta艂towa艂a si臋 na poziomie 2084,36 z艂, tj. wzros艂a w skali roku o 1,9 proc. "Przeci臋tna miesi臋czna realna emerytura i renta brutto w systemie pracowniczym w pa藕dzierniku br. by艂a wy偶sza ni偶 przed rokiem o 1,8 proc., natomiast w okresie dziesi臋ciu miesi臋cy br. zwi臋kszy艂a si臋 odpowiednio o 2,5 proc." - poinformowa艂 耻谤锄膮诲.
Z kolei emerytury i renta brutto rolnik贸w indywidualnych rolnik贸w w okresie stycze艅pa藕dziernik br. wynios艂a 1184,60 z艂, tj. o 0,3 proc. wi臋cej ni偶 przed rokiem. GUS poinformowa艂 r贸wnie偶, 偶e si艂a nabywcza przeci臋tnej miesi臋cznej emerytury i renty brutto rolnik贸w indywidualnych w pa藕dzierniku br. by艂a wy偶sza w skali roku o 0,5 proc., natomiast w okresie dziesi臋ciu miesi臋cy br. wy偶sza odpowiednio o 0,9 proc.
(PAP)
drag/ pad/