足智彩赛果

REKLAMA
WALLSTREET

Firmy zad艂u偶aj膮 si臋 na miliardy z艂otych. Powodem s膮 niezap艂acone faktury

2024-09-19 06:11, akt.2024-09-19 08:15
publikacja
2024-09-19 06:11
aktualizacja
2024-09-19 08:15

艁膮czne zaleg艂o艣ci finansowe firm w rok zwi臋kszy艂y si臋 o 3,2 mld z艂 i przekroczy艂y na koniec czerwca rekordowe 44,4 mld z艂 - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Co pi膮ty przedsi臋biorca przyznaje, 偶e nieuregulowane faktury zmuszaj膮 go do zaci膮gania kolejnych kredyt贸w.

Firmy zad艂u偶aj膮 si臋 na miliardy z艂otych. Powodem s膮 niezap艂acone faktury
Firmy zad艂u偶aj膮 si臋 na miliardy z艂otych. Powodem s膮 niezap艂acone faktury
fot. Czajnikolandia / /听厂丑耻迟迟别谤蝉迟辞肠办

Jak przekazano w raporcie, w trzecim kwartale br. ponad 53 proc. firm informuje o fakturach op贸藕nionych o wi臋cej ni偶 miesi膮c, a ponad 34 proc. wskazuje, 偶e ich kontrahenci zwlekaj膮 z zap艂at膮 ponad dwa miesi膮ce. Przez te op贸藕nienia co drugi przedsi臋biorca z zamro偶onymi fakturami potwierdza, 偶e nieop艂acone zobowi膮zania kontrahent贸w wp艂ywaj膮 na kondycj臋 jego biznesu.

Jak poinformowano, 37 proc. przedsi臋biorstw skar偶y si臋, 偶e przez pieni膮dze zamro偶one w fakturach trudno jest regulowa膰 w terminie w艂asne zobowi膮zania. Najcz臋艣ciej dotyka to firm z bran偶y przemys艂owej (46 proc.), handlowej (42 proc.) oraz przedsi臋biorstw zatrudniaj膮cych od 50 do 249 os贸b (41 proc.).

Co trzecia firma uwa偶a, 偶e zamro偶one 艣rodki to wy偶sze koszty dzia艂alno艣ci. Na ten aspekt najcz臋艣ciej skar偶y si臋 handel (49 proc.) oraz sektor us艂ug (46 proc.). Ponadto o 29 proc. wi臋cej ni偶 w pierwszym kwartale br. przedsi臋biorstw informuje o regularnych stratach z powodu nieodzyskiwania cz臋艣ci op贸藕nionych faktur. Z kolei 24,6 proc. wi臋cej firm informuje o zagro偶onych wyp艂atach.

Co pi膮ty przedsi臋biorca przyznaje, 偶e nieuregulowane faktury zmuszaj膮 do zaci膮gania kolejnych kredyt贸w i prowadz膮 do p臋tli zad艂u偶enia, co najcz臋艣ciej zauwa偶a sektor handlu (35 proc.). W efekcie, jak twierdzi raport, firm-d艂u偶nik贸w jest blisko 324 tys., co oznacza, 偶e 5 proc. biznes贸w z r贸偶nych sektor贸w rynku jest ju偶 wpisana do Rejestru D艂u偶nik贸w BIG InfoMonitor.

Kwota zaleg艂o艣ci firm na koniec drugiego kwarta艂u tego roku przekroczy艂a rekordowe 44,4 miliardy z艂otych (brano pod uwag臋 firmy op贸藕nione powy偶ej 30 dni i zad艂u偶one na co najmniej 500 z艂). Oznacza to, 偶e od czerwca ubieg艂ego roku wierzyciele dopisali ponad 8 tys. przedsi臋biorstw z problemami w sp艂acie bie偶膮cych rachunk贸w, kredyt贸w i faktur wobec kontrahent贸w, a 艂膮czne zad艂u偶enie zwi臋kszy艂o si臋 o 3,2 mld z艂.

W raporcie wskazano, 偶e zad艂u偶enie firm z sektora handlu widoczne w Rejestrze D艂u偶nik贸w BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK wynosi blisko 9 mld z艂 i dotyczy ponad 74 tys. podmiot贸w (5 proc.). W rok warto艣膰 niesp艂acanych zobowi膮za艅 wzros艂a o 282 mln z艂 (3 proc.).

W sektorze budownictwa, jak twierdz膮 tw贸rcy raportu, "wida膰 lekk膮 popraw臋". Zaleg艂o艣ci w tym sektorze zmniejszy艂y si臋 rdr o 431 mln z艂 (-7 proc.) do blisko 5,8 mld z艂. Z kolei w przypadku bran偶y us艂ugowej, d艂ugi wynosz膮 992 mln z艂., co oznacza wzrost zad艂u偶enia o 244 mln z艂 (33 proc.). Za ten stan odpowiada 9,2 tys. podmiot贸w 鈥� o 861 wi臋cej w por贸wnaniu z analogicznym okresem w ub.r.

Najgorzej prezentuje si臋 sytuacja sektora TSL (transport, spedycja, logistyka), gdzie w rok zaleg艂e zobowi膮zania kredytowe i pozakredytowe zwi臋kszy艂y si臋 o blisko 483 mln z艂 (17 proc.) do 3,3 mld z艂. Ponadto w TSL ro艣nie liczba firm, kt贸re maj膮 problemy z terminowym regulowaniem swoich nale偶no艣ci - w ci膮gu roku przyby艂o ich 1 tys. 755 i obecnie jest ich 38,6 tys. Odsetek d艂u偶nik贸w w tej bran偶y wynosi 9 proc.

Jedynym sektorem, gdzie zar贸wno zad艂u偶enia jak i liczba d艂u偶nik贸w zmniejszy艂y si臋 w ci膮gu ostatniego roku, jest przemys艂, gdzie zanotowano spadek warto艣ci zad艂u偶enia o 102 mln z艂 (1,4 proc.) do 7,1 mld z艂 oraz spadek liczby d艂u偶nik贸w o 29 podmiot贸w.

Jak wynika z zrealizowanego w trzecim kwartale tego roku badania "Skaner MSP", wi臋cej badanych ni偶 w ubieg艂ym roku potwierdzi艂o, 偶e aktualnym wyzwaniem pozostaje dla nich znalezienie nowych pracownik贸w (19 proc. vs 10 proc.), szukanie nowych rynk贸w (17,4 proc. vs. 10,6 proc.) oraz terminowe regulowanie zobowi膮za艅 (13,8 proc. vs. 5,6 proc.).

Ponadto, co druga z firm us艂ugowych jako najwi臋kszy problem wskazuje koszt prowadzenia dzia艂alno艣ci. Wysokie koszty materia艂贸w i energii "dobijaj膮" najcz臋艣ciej przemys艂 (44 proc.). Na spadek sprzeda偶y skar偶膮 si臋 g艂贸wnie budownictwo (28 proc.) oraz us艂ugi (24 proc.) i handel (21 proc.).

O problemie ze znalezieniem nowych pracownik贸w cz臋艣ciej informuje przemys艂, us艂ugi i transport. O spadku mar偶 handel (17 proc.) i us艂ugi (11 proc.), a o k艂opotach z dostawcami przemys艂 (14 proc.).

Badanie 鈥濻kaner MSP鈥� zrealizowano w艣r贸d M艢P technik膮 wywiad贸w telefonicznych na pr贸bie 500 firm z odroczonym terminem p艂atno艣ci.

W sk艂ad Grupy BIK wchodz膮 Biuro Informacji Kredytowej i Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz Digital Fingerprints. BIG InfoMonitor to dzia艂aj膮ce od 2004 roku biuro informacji gospodarczej, kt贸re gromadzi i udost臋pnia informacje o wiarygodno艣ci p艂atniczej uczestnik贸w rynku. (PAP)

fos/ malk/

殴谤贸诲艂辞:PAP
Tematy
Advertisement

碍辞尘别苍迟补谤锄别听(3)

dodaj komentarz
ewefi
ka偶demu zdarzaj膮 si臋 potkni臋cia, kiedy kontrahent oci膮ga si臋 z op艂aceniem faktury,a nagle spadn膮 na nas nieprzewidziane wydatki to czasami trzeba si臋 zdecydowa膰 na jak膮艣 form臋 wsparcia finansowego, u nas faktoring zdaje egzamin,mamy umow臋 z eFaktor, wszystko jest ok, mo偶na bardzo szybko zdoby膰 dodatkowe 艣rodki
andregru
Te 44mld z艂 z nie zap艂aconych faktur pozwoli艂o d艂u偶nikom dobrze 偶y膰 bez pracy.
santoriusz
tak si臋 zastanawiam po co komu prowadzi膰 dzia艂alno艣膰 i ci膮gle si臋 zad艂u偶a膰. Jedyny sensowny wniosek to brak odpowiedzialno艣ci za d艂ugi w innym wypadku to UTOPIA.

笔辞飞颈膮锄补苍别: Firma w Polsce - koszty, podatki, sk艂adki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Wa偶ne linki

zwi艅