

Cho膰 艣wi臋ty Patryk nie by艂 Irlandczykiem, jest patronem Irlandii, kt贸rej przyni贸s艂 chrze艣cija艅stwo. To on mia艂 wyp臋dzi膰 z wyspy w臋偶e - m贸wi PAP ambasador Irlandii. 17 marca to w Irlandii 艣wi臋to narodowe, obchodzone te偶 w Tokio, Nowym Jorku czy Sydney.
"艢wi臋ty Patryk jest patronem Irlandii. Przyby艂 tu z Walii. By艂 niewolnikiem w czasach rzymskich i przyni贸s艂 Irlandczykom chrze艣cija艅stwo. 艢wi臋ty Patryk jest te偶 znany z tego, 偶e wyp臋dzi艂 z Irlandii w臋偶e, uda艂o mu si臋 to, bo do tej pory nie ma ich na wyspie" - powiedzia艂 PAP ambasador Irlandii Gerard Keown.
Jak podkre艣la, 17 marca, czyli Dzie艅 艢wi臋tego Patryka jest 艣wi臋tem obchodzonym nie tylko w Irlandii, ale te偶 w wielu miejscach na 艣wiecie. "Irlandczycy to globalna rodzina, 70 milion贸w ludzi na 艣wiecie przyznaje si臋 do irlandzkiego pochodzenia, po艂owa z nich mieszka w Stanach Zjednoczonych. Obchody i parady organizowane s膮 nie tylko w miastach i miasteczkach w samej Irlandii, ale te偶 poza jej granicami, np. w Nowym Jorku, Tokio czy Sydney. To dzie艅, w kt贸rym 艣wi臋tujemy to, jak wa偶ne jest dla nas bycie Irlandczykami, a razem z nami 艣wi臋tuj膮 nasi przyjaciele. Nie trzeba by膰 Irlandczykiem, aby obchodzi膰 Dzie艅 艢wi臋tego Patryka" - zapewnia ambasador Keown.
Justyna Mazurek-Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej przyznaje, 偶e pierwsze kontakty Patryka z Irlandi膮 by艂y raczej niefortunne - kiedy mia艂 16 lat zosta艂 porwany przez pirat贸w i wywieziony do Irlandii, gdzie przez wiele lat pas艂 owce. "Podobno dzi臋ki boskiemu wstawiennictwu uda艂o mu si臋 uciec, wr贸ci艂 do domu i kszta艂ci艂 si臋, aby zosta膰 biskupem misyjnym. By艂 te偶 w Rzymie. Legenda g艂osi, 偶e pewnej nocy mia艂 sen, w kt贸rym przybyli do niego pos艂a艅cy z Irlandii z listem zawieraj膮cym pro艣b臋, aby wr贸ci艂 do Irlandii i przyni贸s艂 jej chrze艣cija艅stwo" - opowiada艂a w rozmowie z PAP.
17 marca to data 艣mierci 艣w. Patryka. "To mo偶e troch臋 dziwne, 偶e obchodzi si臋 z takim przytupem rocznic臋 艣mierci, ale to jedyna data, jak膮 znaj膮 historycy z 偶ywota 艣w. Patryka. Cho膰 cz臋艣膰 historyk贸w do dzi艣 uwa偶a, 偶e w postaci 艣w. Patryka po艂膮czono niejako kilku misjonarzy, kt贸rzy w rzeczywisto艣ci dzia艂ali w Irlandii" - podkre艣la Mazurek-Schramm.
Ze 艣w. Patrykiem zwi膮zana jest te偶 tr贸jlistna koniczyna (ang. shamrock), czyli nieoficjalny symbol Irlandii. "M贸wi si臋, 偶e przechadzaj膮c si臋 w okolicy ska艂y Cashel, pi臋knego wzg贸rza, na kt贸rym znajduje si臋 ca艂y kompleks 艣wi膮tynny, 艣w. Patryk pr贸bowa艂 wyt艂umaczy膰 Irlandczykom, o co chodzi w dogmacie Tr贸jcy 艢wi臋tej. Spojrza艂 pod nogi, zobaczy艂 koniczyn臋 i na jej przyk艂adzie wyt艂umaczy艂, 偶e tak jak jedna ro艣lina ma trzy li艣cie, tak jest jeden B贸g w trzech osobach" - opowiada Mazurek-Schramm, wsp贸艂autorka przewodnika po Irlandii.
呕ywio艂owe obchody Saint Patrick's Day tradycyjnie zaczynaj膮 si臋 msz膮 za Irlandi臋, a potem jest ju偶 jedna wielka zabawa, przede wszystkim muzyka, koncerty, ta艅ce.
"Je偶eli dzie艅 艣w. Patryka wypada w czasie Wielkiego Postu - a zdarza si臋 tak bardzo cz臋sto - to ko艣ci贸艂 irlandzki daje dyspens臋, tak偶e mo偶na si臋 bawi膰 i pi膰 alkohol. Tradycyjnie Irlandczycy pija w tym dniu swojego ciemnego stouta, ale pije si臋 te偶 tzw. dzban 艢wi臋tego Patryka, czyli whisky z naczynia ze specyficznym, pod艂u偶nym dziubkiem. Trzeba j膮 zreszt膮 wypi膰 na raz. To znowu odniesienie do legendy - 艣w. Patryk mia艂 kiedy艣 trafi膰 do pubu - najwidoczniej w V wieku w Irlandii funkcjonowa艂y ju偶 puby - gdzie by艂a barmanka, kt贸ra nie dolewa艂a tyle, ile dolewa膰 powinna, czyli m贸wi膮c wprost - oszukiwa艂a. Sw. Patryk postraszy艂 j膮 pewnie ogniami piekielnymi, poprawi艂a si臋 i na pami膮tk臋 tego wydarzenia pije si臋 dzban 艣w. Patryka" - opowiada Mazurek-Schramm.
Pytana o podobie艅stwa mi臋dzy Polakami i Irlandczykami odpowiada, 偶e Irlandczycy podobnie jak my mieli du偶ego s膮siada i wsp贸lne do艣wiadczenie walk narodowo-wyzwole艅czych: o j臋zyk, o kultur臋. "艢wietnie wiemy, co to s膮 romantyczne zrywy, powstania dowodzone przez poet贸w, bez szans na zwyci臋stwo" - ocenia.
"Irlandczycy s膮 bardzo otwartym narodem, s膮 weseli, spontaniczni. Emigruj膮cy tam Polacy 艂atwo si臋 asymiluj膮. To dzia艂a tez w drug膮 stron臋 - Pozna艅, w kt贸rym Irlandia gra艂a w fazie grupowej turnieju w czasie EURO2012 by艂 ca艂kowicie zielony. Ludzie zakochali si臋 w Irlandczykach, a lokalna gazeta po ostatnim meczu napisa艂a na ok艂adce po angielsku: +B臋dziemy za Wami t臋skni膰+" - m贸wi Mazurek-Schramm.
Marta Tumidalska (PAP)
laz/ luo/