Czy ucieczka za granicę przed komornikiem może być skuteczna? Czy można się bezkarnie ukrywać i unikać egzekucji komorniczej?



Do redakcji Dz zwrócił się o radę czytelnik, który nie jest w stanie spłacić 20 tys. kredytu, a bank oddal już sprawę jego zadłużenia do komornika. Pyta, czy ucieczka i ukrywanie się poza granicami Polski pozwoli uniknąć egzekucji komorniczej. Jak długo komornik będzie szukał dłużnika oraz czy może ściągać długi z rodziny np. z dzieci?
Odpowiedź eksperta:
Komornik działa zgodnie z prawem prowadząc postępowanie egzekucyjne. Już więc tylko z natury rzeczy ukrywanie się przed komornikiem, czy udaremnianie postępowania egzekucyjnego następuje wbrew prawu.
Ukrywanie się przed komornikiem nie wstrzymuje egzekucji
Gdyby ktoś był przekonany, że prosty sposób zmiany miejsca zamieszkania, choćby za granicę odmienni następstwa postępowania egzekucyjnego, należy ostrzec go, że jest w błędzie. Błędzie, który może sprowadzić więcej kłopotów, niż sama dolegliwość postępowania egzekucyjnego. Oczywiście pomijam sytuacje, kiedy zgodnie z obowiązującym prawem, dłużnikowi przysługują uprawnienia mające na celu chronić jego interes prawny, majątkowy w toku postępowania egzekucyjnego, np.: powództwa przeciwegzekucyjne. Należy więc pamiętać, że prosta zmiana miejsca zamieszkania i ukrywanie się przed komornikiem nie będą skuteczne. Na gruncie k.p.c. istnieje tzw. doręczenie zastępcze, z którego komornik może skorzystać właśnie w sytuacji, kiedy dłużnik nie odbiera kierowanej o niego korespondencji.
Dłużnik działając w ten sposób działa głównie przeciwko sobie, albowiem nie jest w stanie reagować na przebieg postępowania egzekucyjnego, a jego skutki i tak formalnie zostaną uznane za osiągnięte, nawet jeśli dłużnik nie odbierze kierowanej do niego korespondencji. Nie warto również dokonywać jakichkolwiek czynności zmierzających do ukrywania majątku przed egzekucją, albowiem w takiej sytuacji wierzycielowi przysługuje uprawnienie z tytułu tzw. skargi pauliańskiej, na podstawie której może dochodzić roszczeń z majątku dłużnika, przeniesionego na rzecz rodziny, znajomych, w celu udaremnienia prowadzonej egzekucji.
Europejski tytuł egzekucyjny
Nic również nie da co najwyżej przeciągnie w czasie ukrywanie się za granicą. Pomijając własne koszty takiej decyzji, dzięki funkcjonującym w UE tzw. europejskim tytułom egzekucyjnym granice administracyjne pomiędzy państwami należącymi do UE nie są już przeszkodą w prowadzeniu postępowania egzekucyjnego. Niezależnie od powyższego intensywność działań podejmowanych w celu uniemożliwienia postępowania egzekucyjnego lub ukrywania majątku przed egzekucyjną może też być oceniona jako działanie w celu wybiórczego zaspokajania wierzycieli lub wręcz w celu uniemożliwienia ich zaspokojenia przez utrudnianie wykonania orzeczenia sądowego. Taka sytuacja z kolei może być już oceniana jako ęٷɴ, w przypadku którego katalog sankcji obejmuje także karę pozbawienia wolności, więc raczej nie warto aż tyle ryzykować.
Jacek Stefański, adwokat, Michałowski Stefański Adwokaci