Mleko w skupie dro偶eje, rosn膮 ceny zbytu produkt贸w mlecznych w Polsce i na 艣wiecie - powiedzia艂 PAP szef zwi膮zku sp贸艂dzielni mleczarskich Waldemar Bro艣. Cho膰 z punktu widzenia bran偶y sytuacja si臋 poprawia, dla konsument贸w oznacza to wi臋ksze wydatki.


Ceny ser贸w i mas艂a wzros艂y w Polsce pod wp艂ywem "dobrej 艣wiatowej koniunktury" - to, co si臋 dzieje na innych rynkach przek艂ada si臋 bowiem na rynek krajowy - poinformowa艂 prezes Krajowego Zwi膮zku Sp贸艂dzielni Mleczarskich Waldemar Bro艣.
"Je艣li ceny na rynkach zewn臋trznych rosn膮, to musia艂o si臋 to prze艂o偶y膰 na wzrost cen na rynku krajowym" - wyja艣ni艂. Zaznaczy艂, 偶e krajowe ceny nie zmieniaj膮 si臋 jednak w takim samym stopniu, jak ceny w eksporcie. To, co zarabia 产谤补苍偶补 na sprzeda偶y zagranicznej - jak wskaza艂 - "dok艂adane" jest do rynku wewn臋trznego. Oznacza to, 偶e w kraju ceny rosn膮 wolniej, "bo zbyt du偶y wzrost cen produkt贸w mleczarskich m贸g艂by ograniczy膰 zakupy i nast膮pi艂o by zahamowanie wzrostu spo偶ycia mleka" - t艂umaczy艂. Prezes podkre艣li艂, 偶e eksport dla bran偶y jest istotny, bo 40 proc. produkt贸w mleczarskich trafia za granic臋.
R贸wnie偶 Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki 呕ywno艣ciowej (IERiG呕) wskazuje na popraw臋 koniunktury na krajowym rynku mleka, g艂贸wnie pod wp艂ywem wzrostu 艣wiatowych cen artyku艂贸w mlecznych. Rosn膮 ceny mleka surowego i produkt贸w jego przerobu, poprawia si臋 te偶 op艂acalno艣膰 eksportu przetwor贸w mlecznych.
Wed艂ug IERiG呕, w handlu detalicznym ceny przetwor贸w mlecznych we wrze艣niu br. by艂y 艣rednio o 0,2 proc. wy偶sze ni偶 w sierpniu. Cena zbytu mas艂a w kostkach we wrze艣niu w stosunku do sierpnia wzros艂a jednak o 9 proc., a w ci膮gu roku o 20 proc. W podobnym stopniu podro偶a艂y sery 偶贸艂te (gouda) - odpowiednio o 8,3 proc. i 22 proc. Z danych GUS wynika natomiast, 偶e cena detaliczna mas艂a wzros艂a w ci膮gu roku o 5,8 proc. (we wrze艣niu mas艂o podro偶a艂o o 4 proc.), a sera - 0,2 proc. (o 3,9 proc.).
Zdaniem Brosia ceny zbytu nie s膮 powi膮zane z cenami detalicznymi. "Gdy w kryzysie ceny zbytu produkt贸w mleczarskich spada艂y, to wcale to si臋 nie przek艂ada艂o na ni偶sze ceny w handlu" - powiedzia艂.
Prezes wskaza艂, 偶e na rynku mleka kryzysy pojawiaj膮 si臋 co 4-5 lat. Jak m贸wi艂, podczas kryzysu na rynku mleka cze艣膰 sp贸艂dzielni mleczarskich sprzedawa艂a produkty poni偶ej koszt贸w ich wytworzenia, co generowa艂o ogromne straty. Dlatego obecnie trzeba odbudowa膰 naruszone fundusze, w oparciu o kt贸re mleczarnie dzia艂aj膮. Chodzi o fundusz zasobowy, kt贸ry tworzy si臋 z zysku po to, by pokrywa膰 starty w okresach dekoniunktury - wyja艣ni艂.
Z danych GUS wynika, 偶e we wrze艣niu za 1 hl (100 litr贸w) mleka p艂acono rolnikom 艣rednio 111,81 z艂, tj. o 6,6 proc. wi臋cej ni偶 w sierpniu. Natomiast w pa藕dzierniku za hektolitr mleka (100 litr贸w) p艂acono w skupie 艣rednio 120,29 z艂, czyli o 7,6 proc. wi臋cej ni偶 przed miesi膮cem i o 7,4 proc. ni偶 przed rokiem.
W ubieg艂ym roku sp贸艂dzielnie za mleko p艂aci艂y rolnikom wi臋cej, ni偶 wynika艂o to z sytuacji rynkowej i osi膮ganych przychod贸w z rynku. Chodzi艂o o niedopuszczenie do dalszych strat producent贸w mleka i wycofywania si臋 rolnik贸w z jego produkcji - t艂umaczy艂 prezes zwi膮zku.
Zdaniem Brosia, przyczyn膮 waha艅 cen produkt贸w mleczarskich na 艣wiecie mog膮 by膰 spekulacje rynkowe. "Poprawy sytuacji rynkowej nie da si臋 wyt艂umaczy膰 w logiczny spos贸b. Prawdopodobnie na koniunktur臋 na rynku mleka wp艂ywa kapita艂 spekulacyjny" - stwierdzi艂 prezes Krajowego Zwi膮zku Sp贸艂dzielni Mleczarskich.
(PAP)
awy/ drag/