足智彩赛果

REKLAMA

250 mln 锄艂 na dofinansowanie prac badawczych w bran偶y motoryzacyjnej

2016-11-12 07:23
publikacja
2016-11-12 07:23

Nawet 20 mln 锄艂 mo偶e dosta膰 firma, kt贸ra do 20 stycznia 2017 roku 锄艂o偶y wniosek o dofinansowanie prac badawczych w bran偶y motoryzacyjnej. Na program INNOMOTO Narodowe Centrum Bada艅 i Rozwoju przeznaczy 250 mln 锄艂.

fot. / /听痴辞濒办蝉飞补驳别苍

"Dzi臋ki programowi w Polsce mog膮 powsta膰 np. innowacyjne poduszki powietrzne, laserowe uk艂ady o艣wietlenia czy ultralekkie samochody - podkre艣li艂 wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wy偶szego Jaros艂aw Gowin. Jego zdaniem "tego rodzaju innowacje przyczyni膮 si臋 do wzmocnienia kluczowego sektora polskiej gospodarki, jakim jest 产谤补苍偶补 motoryzacyjna".

Program INNOMOTO ruszy艂 5 pa藕dziernika. "Kontaktuj膮 si臋 z nami zar贸wno ma艂e, 艣rednie, jak i du偶e sp贸艂ki, kt贸re prowadz膮 lub zamierzaj膮 rozpocz膮膰 prace nad innowacyjnymi produktami czy technologiami z sektora automotiv" m贸wi w rozmowie z PAP ekspert ds. motoryzacji w Narodowym Centrum Bada艅 i Rozwoju (NCBiR) Jakub Murawski.

Organizator konkursu nie stawa 偶adnych ogranicze艅 kapita艂owych czy narodowo艣ciowych. W programie mog膮 uczestniczy膰 wszystkie firmy, kt贸re maj膮 zarejestrowan膮 dzia艂alno艣膰 w Polsce. Jest jednak warunek: 偶eby dosta膰 pieni膮dze, trzeba przedstawi膰 prototyp lub produkt gotowy do wdro偶enia do produkcji.

Warto艣膰 dofinansowania mo偶e wynie艣膰 od 1 mln do 20 mln 锄艂. Poziom dofinansowania pojedynczego projektu mo偶e si臋gn膮膰 80 proc. Na razie NCBiR na dofinansowanie przeznaczy 250 mln 锄艂, ale w kolejnych latach pula ta b臋dzie ros艂a (maj膮 by膰 w sumie trzy transze).

"Dofinansowanie sk艂oni przedsi臋biorc贸w do utworzenia nowych lub rozbudowy istniej膮cych dzia艂贸w B+R. W ten spos贸b Polska stanie si臋 atrakcyjna dla inwestor贸w nie tylko z powodu niskich koszt贸w pracy, ale r贸wnie偶 pod wzgl臋dem innowacyjno艣ci produkt贸w" wyja艣nia Gowin.

Polska 产谤补苍偶补 motoryzacyjna to ponad 2,7 tys. firm, z czego wi臋kszo艣膰 (ok. 3/4) to ma艂e sp贸艂ki zatrudniaj膮ce do 10 os贸b. W ca艂ym sektorze pracuje ok. 2,7-2,8 tys. ludzi. Sektor ma 1,4-proc. udzia艂 w tworzeniu PKB (ok. 23 mld 锄艂) i stanowi ok. 12 proc. polskiego eksportu (ok. 69,6 mld 锄艂).

Najwi臋kszy udzia艂 w sprzeda偶y za granic臋 maj膮 du偶e koncerny obecne w Polsce m.in.: Fiat, Opel, Volkswagen, Delphi, Faurecia, Volvo czy RTW. Wysy艂aj膮 one produkowane u nas cz臋艣ci, np. silniki, akcesoria.

W produkcji i sprzeda偶y ca艂ych samochod贸w osobowych ju偶 dawno wypadli艣my z czo艂贸wki. W 2015 roku wyprodukowali艣my ok. 660 tys. aut (fiat贸w, opli, volkswagen贸w), podczas gdy np. Czechy 1,3 mln. Nasi po艂udniowi s膮siedzi maj膮 Skod臋, w kt贸r膮 od lat inwestuje niemiecki koncern Volkswagen. Polska nie ma w艂asnej marki samochod贸w osobowych.

Ma za to licz膮cych si臋 na 艣wiecie producent贸w autobus贸w, traktor贸w, naczep, system贸w nap臋dowych. Na li艣cie s膮 m.in.: Solaris i Solbus (autobusy), Wielton (naczepy i przyczepy), Wawrzaszek (pojazdy specjalistyczne), Groclin (tapicerka), Boryszew (podzespo艂y), Ursus (ci膮gniki). Wszystkie te firmy znala锄艂y nisz臋 w bran偶y, zainwestowa艂y te偶 w opracowanie nowych rozwi膮za艅, cz臋sto wyprzedzaj膮c zagraniczn膮 konkurencj臋.

"Solaris jest dzi艣 firm膮, kt贸ra dyktuje trendy na 艣wiecie, wyprzedzaj膮c takie pot臋gi jak Man czy Mercedes - m贸wi Murawski.

Sp贸艂ka jako jedna z pierwszych w Europie rozpocz臋艂a prace nad autobusami z nap臋dem hybrydowym i elektrycznym. Elektryczne autobusy Solarisa je偶d偶膮 m.in. po Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu, Dre藕nie, Dusseldorfie oraz szwedzkim Vasteras. W Polsce za艣 m.in. po Warszawie, Krakowie, Jaworznie.

Na pocz膮tku listopada sp贸艂ka rozpocz臋艂a realizacj臋 dostawy 300 swoich autobus贸w do W艂och. To jeden z najwi臋kszych tego typu kontrakt贸w w Europie. W 2015 roku sp贸艂ka zanotowa艂a 1,7 mld 锄艂 przychod贸w, pracuje nad budow膮 pierwszego dwuprzegubowego autobusu elektrycznego z wodorowym ogniwem paliwowym.

Na bazie do艣wiadcze艅 sp贸艂ki wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedzia艂 stworzenie w Polsce silnego sektora specjalizuj膮cego si臋 w produkcji autobus贸w elektrycznych. Za 3-4 lata mo偶e to by膰 产谤补苍偶补 o obrotach kilku miliard贸w euro.

O ile w tzw. motoryzacji tradycyjnej polscy przedsi臋biorcy musieli nadrabia膰 zaleg艂o艣ci wobec zagranicznych koncern贸w, to je艣li chodzi o projektowanie r贸偶nych rozwi膮za艅 informatycznych w autach, nie powinni mie膰 kompleks贸w. Np. wroc艂awska firma Rec Global opracowa艂a system, kt贸ry potrafi odczytywa膰 emocje kierowcy i dostosowa膰 do niego np. pr臋dko艣膰 czy czas hamowania. Wystarczy艂o zamontowa膰 kilka kamer, kt贸re obserwuj膮 szeroko艣ci 藕renicy czy pr臋dko艣ci oddechu kieruj膮cego, a nast臋pnie informacje te zgra膰 z systemem nap臋dowym i hamulcami.

W Polsce trwaj膮 te偶 prace nad opracowaniem samo je偶d偶膮cego samochodu. 艁贸dzkie studio One One Lab og艂osi艂o, 偶e jest ju偶 na takim etapie, 偶e pierwsze autonomiczne auta b臋d膮 mog艂y wyjecha膰 na ul. Piotrkowsk膮 w 2020 roku. Brakuje jednak kilkudziesi臋ciu milion贸w 锄艂otych, by projekt wdro偶y膰 do produkcji.

"To prawda, 偶e pomys艂贸w w Polsce powstaje du偶o, ale potem wi臋kszo艣膰 z nich wpada w czarn膮 dziur臋. Firmom brakuje pieni臋dzy, cierpliwo艣ci, wiedzy. 80 proc. pomys艂贸w, kt贸re przes锄艂y do fazy prototypu nie jest wdra偶ana" - m贸wi Murawski.

Jedn膮 z zach臋t do inwestowania w badania i rozw贸j ma by膰 tzw. ma艂a ustawa o innowacyjno艣ci, kt贸r膮 w tym roku uchwali艂 Sejm. Znosi ona od w艂asno艣ci intelektualnej wnoszonej do sp贸艂ki. Ma艂e i 艣rednie przedsi臋biorstwa b臋d膮 mog艂y odpisa膰 od podatku koszty uzyskania patentu. Opr贸cz tego przedsi臋biorcy b臋d膮 mogli odlicza膰 koszty na dzia艂alno艣膰 B+R nie przez trzy, ale przez sze艣膰 lat.

"Wzrost gospodarczy Polski zale偶y m.in. od wsp贸艂pracy nauki i biznesu. Pierwsza ustawa o innowacyjno艣ci to jedno z dzia艂a艅 podj臋tych na rzecz wzmocnienia tej wsp贸艂pracy. Ulgi podatkowe dla przedsi臋biorc贸w zach臋c膮 ich do inwestowania w badania i rozw贸j, a u艂atwienie procedury uw艂aszczenia naukowc贸w sprawi, 偶e wi臋cej pomys艂贸w, zamiast do szuflady, trafi na rynek" m贸wi Gowin.

Z raportu firmy konsultingowej PwC wynika, 偶e w latach 2011-2013 przedsi臋biorstwa z bran偶y motoryzacyjnej by艂y pi膮t膮 najbardziej innowacyjn膮 ga艂臋zi膮 gospodarki. W okresie tym nowe rozwi膮zania w produktach lub procesach zosta艂y wdro偶one przez 33,7 proc. firm z bran偶y. Produkty innowacyjne odpowiadaj膮 za 26 proc. jej przychod贸w. To znacznie wi臋cej ni偶 艣rednia dla ca艂ego przemys艂u. Warto艣膰 nak艂ad贸w na badania i rozw贸j w przemy艣le motoryzacyjnym wzros艂a ze 187 mln 锄艂 w 2012 r. do 427 mln 锄艂 w roku 2013.

Ewa Weso艂owska (PAP)

ewaw/ amac/ pad/

殴谤贸诲艂辞:PAP
Tematy
Advertisement

碍辞尘别苍迟补谤锄别听(5)

dodaj komentarz
~obserwermoto
Wtedy by by艂a prawdziwie polska motoryzacja gdyby艣my produkowali W艁ASNE samochody pod w艂asn膮 mark膮 bo podwykonawc贸w ju偶 mamy a in偶ynier贸w t艂umy bez pracy
~StanRS
Mo偶e doczekamy si臋 reaktywacji WSK-i. Dobre i to by by艂o. A nie jakie艣 piekielnie drogie "Syreny" czy "Warszawy", kt贸rych przeci臋tny Kowalski nie ma szans kupi膰.
词顿偶别箩尘蝉
Ju偶 dobrych par臋 baniek pos锄艂o na auto elektryczne kt贸rego nikt do produkcji nie wdra偶a od kilku lat. Teraz pora wyda膰 250?
~zez
Nie锄艂e bzdety. Wyrywek z artyku艂u "...Polska 产谤补苍偶补 motoryzacyjna to ponad 2,7 tys. firm, z czego wi臋kszo艣膰 (ok. 3/4) to ma艂e sp贸艂ki zatrudniaj膮ce do 10 os贸b. W ca艂ym sektorze pracuje ok. 2,7-2,8 tys. ludzi...". 2,7 tys. firm zatrudniaj膮cych 2,7 tys ludzi, czyli co, cz臋艣膰 tych firm to firmy kt贸re nikogo nie zatrudniaj膮 Nie锄艂e bzdety. Wyrywek z artyku艂u "...Polska 产谤补苍偶补 motoryzacyjna to ponad 2,7 tys. firm, z czego wi臋kszo艣膰 (ok. 3/4) to ma艂e sp贸艂ki zatrudniaj膮ce do 10 os贸b. W ca艂ym sektorze pracuje ok. 2,7-2,8 tys. ludzi...". 2,7 tys. firm zatrudniaj膮cych 2,7 tys ludzi, czyli co, cz臋艣膰 tych firm to firmy kt贸re nikogo nie zatrudniaj膮 albo maj膮 ujemne zatrudnienie?
~Enej
To jest chyba najbardziej nielogiczny program pod sloncem. Innowacyjnosc w tej branzy? Juz dawno innowacyjne rzeczy sa tu odkryte tylko ze nie oplaca sie ich wdrazac bo przyniosa oszczedonsci konsumentom a branza jest tak silna ze wcale togo nie chce, to producenci maja zarabiac a nie konsumenci oszczedzac.
To jest bardzo nieprzemyslane
To jest chyba najbardziej nielogiczny program pod sloncem. Innowacyjnosc w tej branzy? Juz dawno innowacyjne rzeczy sa tu odkryte tylko ze nie oplaca sie ich wdrazac bo przyniosa oszczedonsci konsumentom a branza jest tak silna ze wcale togo nie chce, to producenci maja zarabiac a nie konsumenci oszczedzac.
To jest bardzo nieprzemyslane albo specjalnie skrojone pod kogos z branzy

笔辞飞颈膮锄补苍别: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Wa偶ne linki

zwi艅