Szef MSZ Rados艂aw Sikorski poinformowa艂 w 艣rod臋 w Sejmie, 偶e zosta艂y na艂o偶one pierwsze unijne sankcje na kapitan贸w i za艂ogi statk贸w tzw. "floty cieni" przewo偶膮cych rosyjsk膮 rop臋. W lutym Sikorski przedstawi艂 ten pomys艂 szefowej dyplomacji UE Kai Kallas.


Szef MSZ, odpowiadaj膮c w 艣rod臋 na pytania pos艂贸w po swoim wyst膮pieniu o zadaniach polskiej polityki zagranicznej, m贸wi艂 m.in. dzia艂aniach zaradczych w zwi膮zku z rosyjsk膮 "flot膮 cieni" na Ba艂tyku. Chodzi o tankowce przewo偶膮ce pod obcymi banderami rosyjsk膮 rop臋 z omini臋ciem unijnych sankcji.
Sikorski wskaza艂, 偶e razem z partnerami ba艂tyckimi Polska zaproponowa艂a, by unijnymi sankcjami obj膮膰 kapitan贸w i za艂ogi statk贸w "floty cieni". Poinformowa艂, 偶e pierwsze sankcje osobowe zosta艂y na艂o偶one, co uniemo偶liwia tym kapitanom i za艂ogom zawijanie do port贸w Unii Europejskiej. "A to oznacza, 偶e trudniej im o prac臋. To jest, wydaje mi si臋, do艣膰 przekonuj膮ca forma sankcji" - oceni艂.
Doda艂, 偶e prawdziwym rozwi膮zaniem by艂oby zlikwidowanie bander, np. na Karaibach, dzi臋ki kt贸rym mo偶na - nie p艂ac膮c prawdziwego ubezpieczenia - korzysta膰 ze statk贸w, kt贸re nie spe艂niaj膮 norm np. ekologicznych. Zaznaczy艂, 偶e je艣li dosz艂oby do wycieku ropy z tych tankowc贸w, to z ich polis ubezpieczeniowych nie b臋dzie si臋 da艂o 艣ci膮gn膮膰 偶adnych odszkodowa艅.
W lutym szef MSZ poinformowa艂, 偶e w imieniu polskiej prezydencji przedstawi艂 szefowej dyplomacji UE pomys艂 wpisywania na list臋 sankcji za艂贸g statk贸w floty cieni. Jak t艂umaczy艂, oznacza艂oby to, 偶e osoby te nie mog艂yby ju偶 w przysz艂o艣ci wje偶d偶a膰 na terytorium UE, w tym do europejskich port贸w, zamro偶one zosta艂yby r贸wnie偶 ich aktywa w UE
Sikorski stwierdzi艂 te偶, 偶e zrezygnowa艂 z mandatu pos艂a do Parlamentu Europejskiego i "jest chyba pierwszym polskim politykiem, kt贸ry mia艂 na tacy oferowane stanowisko komisarza unijnego". "Uzna艂em, 偶e wi臋kszym zaszczytem b臋dzie bycie polskim ministrem spraw zagranicznych i mam nadziej臋, 偶e opozycja to docenia" - powiedzia艂. (PAP)
kmz/ sdd/